SGK dulların peşinde

Isparta SGK Müdürü Mehmet Bayram Isparta'da, ölmüş babasının maaşını alabilmek için eşinden anlaşmalı boşananların denetlendiğini açıkladı. Bugüne kadar 12 kişinin maaşı bu nedenle kesildi

Giriş Tarihi: 5.2.2013
Isparta Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Müdürü Mehmet Bayram, kurumun 2012 yılı faaliyetleri ve 2012 nisan ayından sonra hayata geçen düzenlemelerle ilgili bilgi verdi. Bayram, ilde nüfusun yüzde 99'unun sosyal güvenlik şemsiyesi altında bulunduğunu açıkladı. İlin sosyal güvenlik profilinde 97 bin 172 aktif çalışan sigortalı olduğunu belirten Bayram, 69 bin 907 kişinin de emekli maaşı ve aylıklardan yararlandığını iletti.

ÖLMÜŞ BABA MAAŞI

Bayram, ölmüş babasının maaşını alabilmek için kocasından anlaşmalı boşananlar olduğunu belirterek "2012'de bu şekilde ilimizde maaş alan 12 kişinin maaşları kesildi. 2013 devletten haksız maaş alanların peşine düşeceğimiz yıl olacak" dedi. Sosyal Güvenlik reformuyla emeklilerin maaş cüzdanlarının tarih olduğunu anımsatan Bayram, şöyle konuştu: "Yaşlı ve yüzde 70 özürlülerin aylıkları PTT tarafından kendilerine iletilmeye başlandı. Sigorta kimlik kartı uygulaması kalktı. E-bildirgeyle işverenler bilgilerini iletebiliyorlar. Pek çok ödeme PTT kanalıyla yapılabiliyor. Prim ödemeleri artık bankalar aracılığıyla yapılabiliyor. Sağlık alanında kalite arttı. Herkes istediği hastaneye gidebilme imkanına sahip"

SMS UYGULAMASI

Kurumun verdiği en önemli hizmetlerden birinin Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi olduğunu kaydeden Bayram, Alo 170 hattına 7 gün 24 saat boyunca sosyal güvenlik hakkında her türlü ihbar, soru, şikayet ve başvuru yapılabileceğini söyledi. Bayram, Isparta'dan BİMER, SGK Bilgi Edinme, Alo 170 hatlarına bin 245 başvuru yapıldığını iletti. SGK'da, SMS uygulamasının 1 Eylül 2012'de başladığını belirten Bayram, sigortalıların telefonlarına 2012'de 12 bin SMS atıldığını açıkladı.

KAYIT DIŞI İSTİHDAM

Kayıt dışı istihdam konusunun kurumun en büyük sıkıntısı olduğunu söyleyen Bayram, "2012 yılında kurumun yaptığı denetimlerde bin 180 kayıt dışı çalışan ve 208 kayıt dışı işyeri tespit edildi. Bu konuda mücadelemiz sürecek" diye konuştu. Bayram, 2012 yılında bin 193 adet prim borcundan kaynaklanan icra dosyası bulunduğunu ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SGK dulların peşinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN