Aksav skandalı bu belgelerde

Giriş Tarihi: 6.2.2013
Prezervatifin dahi bulunduğu kişisel giderlerini vakfa fatura ettikleri gerekçesiyle haklarında iddianame hazırlanan ve 12 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak olan AKSAV Genel Müdürü Göksel Kumsal, Genel Müdür Yardımcısı Birol Kaya ve İcra Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Şanlı ile ilgili olarak kalem kalem harcama listesi mahkemeye delil oldu. Cumhuriyet Savcısı, hazırladığı iddianamede Kumsal, Kaya ve Şanlı'nın İstanbul'daki otellerde yaptığı harcamaları ve odalarında beraber kalıp harcamalarını AKSAV'a ödettikleri kadınların isimlerini tek tek belirtti. Delilleri inceleyen mahkeme dosyayı kabul etti ve duruşma günü verdi.

İŞTEO LİSTE
Cumhuriyet Savcısı tarafından delil olarak mahkemeye sunulan belgede Birol Kaya, Hüseyin Şanlı ve Göksel Kumsal'ın İstanbul Legacy Ottoman Otel'de hangi tarihte kimle kaldıkları isim isim ve saat saat belirtildi. Yaptıkları harcamalar ve fiyatları kalem kalem sunuldu. Söz konusu belgelere göre Birol Kaya ve Hüseyin Şanlı 18 Ocak 2011 tarihinde İstanbul Legacy Otoman Otel'de konakladı. Kaya Ukrayna uyruklu Tetyana M., Şanlı ise aynı tarihte yine Ukrayna uyruklu Sofia A. ile beraber kaldı. Belgelere göre, Şanlı, 19 Ocak-22 Ocak tarihleri arasında aynı otelde Gamze Ş. ile konakladı. Belgede konaklamaların ve ekstraların AKSAV tarafından ödendiği belirtildi.

DİĞER KONAKLAMALAR

AKSAV Genel Müdürlüğü görevinden alınan Göksel Kumsal'ın ise 14 Şubat ile 18 Şubat 2011 tarihleri arasında aynı otelde Ukrayna uyruklu Iulia L. ile konakladığı iddia edildi. Mahkeme tarafından kabul edilen belgelerde İstanbul The Marmara Pera Otel ve Dedeman Antalya'da da değişik tarihlerde Türk ve yabancı kadınlarla konaklamalar yapıldığına yer verildi.

EKSTRA HARCAMALAR

Mahkemeye sunulan belgeler arasında oda servisi ve ekstralar da kalem kalem yer aldı. Votka, cin, viski, bira, su gibi harcamaların yapıldığı belgelenirken, değişik tarihlerde 4 kez condom alındığı harcama listesinde yer aldı. Belgelerde, 7 kez odada yapılan kahvaltıların her birine 110 avro ödendiği belirlendi.

GÖREVDEN ALINDILAR

AKSAV'daki harcama skandalı ortaya çıktıktan sonra AKSAV Genel Müdürü Göksel Kumsal, Genel Müdür Yardımcısı Birol Kaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın talimatıyla geçen hafta görevden alınmıştı.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİLER

Skandalın ardından açıklamalar yapan Şanlı, Kumsal ve Kaya, kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etmemişler ve söz konusu harcamaları AKSAV'a ödediklerini iddia etmişlerdi. AKSAV'daki skandalla ilgili davanın ilk duruşması Antalya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 14 Mart tarihinde görülecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aksav skandalı bu belgelerde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN