Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanser seferberliği

Yılda 4 bin kanser tanısı tespit edilen Antalya'nın sağlık otoriterleri, Dünya Kanser Günü nedeniyle halkı bilinçlendirme seferberliğinin startını verdi

Giriş Tarihi: 6.2.2013
Dünya Kanser Teşkilatı (UICC) tarafından ilan edilen Dünya Kanser Günü nedeniyle, her yıl 4 bin kanser tanısının koyulduğu Antalya'nın sağlık otoriterleri halkı bilinçlendirme seferberliğine gitti. Türkiye Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Antalya Başkanı Prof. Dr. Kadri Yakut ile Medstar Kanser Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan ikilisi, 4 Şubat'ta bir basın toplantısı düzenledi.

ORTAK AÇIKLAMA

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Erdoğan Taş, Dünya Kanser Teşkilatı ve Kanser Daire Başkanlığı'nca 2013 Yılı Dünya Kanser Günü Temasının "Kanser Hakkında Yanlış Bilinenler" olarak belirlendiğini duyurdu. Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Şube Müdürü Tülay Şanlı, kurumunun internet sitesinde teşkilatın bildirisini ve halka olan duyurusunu yayımladıklarını söyledi.

ÖNLEM ALINMALI
Kanserin etyolojisi, hastalık süreci, tedavi ve tedavi sonrası bakım, korunma yolları, taranabilir kanserler hakkında halkın bilgisini artırmaya ve farkındalığını güçlendirmeye yönelik olarak ilan edilen Dünya Kanser Günü'nde, dünyada 12. 7 milyon kanser tanısı koyulan insanların 7. 6 milyonunun yaşamını kaybettiği açıklandı. Bildiride önlem alınmadığı takdirde 2030 yılında 26 milyon yeni kanser tanısı koyulacağı ve 17 milyon kişinin de bu hastalık türü yüzünden yaşamını yitireceğinin altı çizildi. Erken teşhisin çok önemli olduğunu işaret eden Sağlık İl Müdürü Adem Bilgin, "Aile hekimleri çok önemli. Birçok önemli, bilinmeyen hastalıkların aile hekimlerince ortaya çıkartılacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

EFSANELER YANLIŞ

Kanser ile ilgili efsaneleşmiş olan 4 gerçeğin açıklayarak yanlış olduğunu anlatan Özdoğan ise, "Kanser, osyal, ekonomik, kalkınma ve insan haklarını ilgilendiren yönleri de vardır. Sadece zenginleri, yaşlıları ya da gelişmiş ülkeleri ilgilendiren bir hastalık da değildir. Günümüz tedavi uygulamalarıyla da, artık kanser olan hastanın öleceğine kesin gözüyle bakılamaz. Doğru yaklaşımlarla kanserin 3'te biri önlenebiliyor" diye konuştu.

SİGARA KANSER YAPIYOR

Sigaranın içinde bulunan 137 maddenin kansere neden olduğunu belirten Prof. Yakut ta, kurumunun aldığı bir dairede her ayın son Cuma günü psikolojik değerlendirme toplantısı yaptıklarını belirterek, "Uzman hocaları, eski ve yeni kanser hastası ile yakınlarıyla bir araya getiriyoruz. Hastane ortamında soramadıkları merak edilenleri birebir sorabiliyorlar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanser seferberliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN