Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Turistlere ödül verilmeli'

Giriş Tarihi: 10.2.2013

Alanya Kaymakamı Özdemir, turizm sektöründe en önemli konunun güven olduğunu ve turist ile Alanyalılar arasında sorun bulunduğunu söyledi

Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir, turizm sektöründe en önemli konunun güven olduğunu belirtti. Özdemir, Antalya'nın Alanya İlçesinde, ALTSO tarafından yürütülen Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı 2011 Yılı Teklif Çağrısı Turizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi Mali Destek Programı kapsamında desteklenen 'Sorumlu Turizm Sorunsuz Gelecek'' başlıklı toplantıda konuştu.

GÜVEN BUNALIMI VAR

Toplantıya Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir'in söyledikleri damgasını vurdu. Kaymakam Özdemir, bu çalışmanın daha minimal sektör düzeyinde bir güven ortamı, güven adası oluşturma çabası olduğunu belirterek sözlerini, "Ana sektörün sorunlarını masaya yatırmaya çalıştığımızda karşımıza çıkan en önemli konu güven ya da en azından ben böyle olduğunu düşünüyorum. Sektörün Alanya ile ilgili kısmında sektörün ciddi bir güven bunalımı var. Bizim turizm bakışımızda, yaklaşımımızda, turistlerle muhatap oluş tarzımızda onlara ev sahipliği yapma tarzımızın bir yerlerinde problem var. Turist ve bizim aramızda sorun var. Az önce ALTSO başkanı ile konuştuk, şöyle bir yere geldik, Alanya'ya gelen turiste ödül vermek lazım. Çünkü, niye Alanya'ya geldiğini bilmiyoruz. Emin olun bizim için gelmiyorlar. Ya deniz için ya güneş için ya da başka bir şey için. Yani bu korkunç bir şey. Neden böyle oluyor? Neden sektörü bu hale getiriyoruz? Ben bunu halen çözemedim" dedi.

GÜVEN ADALARI ŞART
Çok hızlı bir şekilde güven adaları oluşturulması gerektiğine dikkat çeken Özdemir, "Ben turizmle ilgili size bir şeyler söylerken hicap duyuyorum. Çünkü bütün ülke turizmi sizden öğrendi ve hala da öğrenmeye devam ediyor. Alanya için, Alanya turizmi için herhangi bir tanıtım yapmaya gerek yok. Çünkü Alanya'ya gelen turist bizzat yeterli çünkü o Alanya'yı gittiği yerde tanıtır. Alanya'ya her gelen turist, her iki kişiye Alanya'dan bahsetse ben gittiğim yerde ilgi görürsem, itibar görürsem, insanlık görürsem her gördüğümü anlatırım, eminim ki onlarda aynı şekilde burada gördükleri ilgiyi gittikleri yerde anlatacaklardır" diye konuştu.

GÜVENDE HİSSETMELİ

Bu güven adasını oluşturmak gerektiğini anlatan Özdemir, şöyle konuştu: "İngiliz turist buraya geldiğinde kendisini, kendi ülkesindeymiş gibi hissetmeli, kendi ülke ve memleketinin kendi sokağında gibi hissetmeli. En ufak bir güvenlik değil esenlik endişesi dahi olmamalı. Yani acaba başıma bir şey gelir mi, trafikte sorun yaşar mıyım, sokağa çıkabilir miyim gibi endişeleri olmamalı. Burası bir turizm kenti ve bütün geleceğini buna bağlanmış bir yerdeyiz. Turizmin ne kadar hassas ve ne kadar ilgi gösterilmesi gereken bir sektör olduğunu benim size söylememe gerek yok."

ÖZDEMİR: HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIM
Gelinen noktada çok ciddi açmazların bulunduğunu belirten Kaymakam Özdemir, "Bu çalışma önemsenmesi gereken bir çalışma. 17 işletmenin belge almasına ne kadar da hayal kırıklığı yaşasam da bence bu sertifikasyon ve akreditasyon sistemini sokakta insanlarla muhatap olan herkesle uygulamak zorundayız. Gelen turist nereden geliyorsa gelsin, Alanya sokaklarında kendi evindeymiş gibi, salonunda ve bahçesinde geziyormuş gibi hissetmeli. Eğer bunu sağlayamıyorsak, bizler turizmden hiçbir şey beklemeyelim."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Turistlere ödül verilmeli'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN