Özel çocukların ikinci baharı

Engelli çocukları eğitim gördükleri okulda yapılan özel programda hizmet sektörüne kazandırma projesi, tam 100 çocuğa ikinci baharını yaşattı. Artık yüzler gülüyor

Giriş Tarihi: 11.2.2013
Turizm'de Engelleri Aşalım Projesi, 100 katılımcı engelli öğrencinin ikinci baharı oldu. hizmet sektörünün gerektirdiği beceriler kazandırılıp işlere yerleştirilen çocuğun hayatı tamamen değişti. Bir işte çalışma, iş yerinin sorumluluklarını alma, verilen görevi yerine getirme ve emeğinin karşılığını alma gibi duyguları yaşayan bu çocukların kendi aileleri ve akrabalarının bakış açısı da değişti.

HİKAYELERİ DERS GİBİ

Becerilerini geliştirip kendi ayakları üzerinde durmayı öğrendikçe evdeki konumları değişen çocuklar, fırsat verilirse önlerindeki engeller kaldırılırsa başarılı olabileceklerini kanıtladılar. Başarıdan bizlere de kendi ayaklarında durmanın öneminin, yaşama sımsıkı bağlanma mücadelesi vermenin o kadar da zor olmadığı dersi çıktı. Tüm engellerine rağmen başarma arzusuyla yanıp tutuşan bu özel çocukların mesajı, her yaştan ve her kesimden insanın kulağına küpe olacak. Projenin sahibi, Konyaaltı Kaymakamlığı. Dr. Günseli, Dr. Bülent Akınsal İlköğretim ve İş Okulu olarak tanıdığınız, bu sezon bakanlıkça değişen yeni adıyla İlkokul, Ortaokul ve Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Okulu) üzerinden proje işletiliyor. Okulun en yetenekli öğrencileri, Yaşam Atölyesi'nde eğitiliyor. Çamaşır makinesinden ütüye kadar bir evde olabilecek her türlü eşyanın bulunduğu atölyenin yeteneklileri de, 15 Nisan ile 15 Haziran arasında Mehmet Zeki Balcı Turizm Eğitim Merkezi'nde (TUREM) 160 saatlik kursa katılmaya hak kazanıyor.

İŞ BULABİLİYORLAR
Yüzde 40 engelli raporu almış, yapabileceğine güvenilen ve ailelerinden onay alınan çocuklar, otellerde servis ve kat hizmeti elemanı olarak istihdam edilmek üzere kursa başlıyor. Bu yıl, kursun 5'incisi düzenlenecek. Kursun sertifika törenine, otellerin insan kaynakları temsilcileri davet ediliyor. Tören bitiminin ardından yapılan toplantıda, kursiyerler kendilerini tanıtıyor. İhtiyacı olduğu özellikteki öğrenciyi bulabilen otel görevlileri, ertesi gün iş başvurusu yapmalarını talep edebiliyor. Toplantıda iş bulamayanlar için ise İş-Kur devreye giriyor.

MESAİSİ HİÇ BİTMEYEN ÖĞRETMENLER
PROJENİN yürütücü öğretmeni, aynı zamanda teknoloji ve tasarım öğretmeni olan Osman Akar. Çocuklara iş bulmakla kalmıyor, işyerleri ile aileler arasında tampon bölge oluyor. Öğrenciler özel olduğundan, aileler hassas, biraz da tutucu olabiliyor. Sıkıntılarını Akar öğretmene söylüyorlar, o da işyeri ile aile arasında elçi oluyor. Bazen rehberlik öğretmenlerinden yardım alan Akar'ın mesaisi yok. Her gün, 24 saat, çocukların okuldan sonra işi devam ettiğinden yıl boyunca sorumluluğu sürüyor. Şu anda okulda eğitim hayatı devam edip, aynı zamanda çalışan çocuk sayısı 60. Bunlardan 6'sı Akdeniz Bulvarı'ndaki Porto Bello Otel'in çeşitli alanlarında çalışıyor. İnsan kaynakları bölümündeki Mustafa Şencan, bu çocukların ağabeyi gibi. Yaklaşık 1,5 yıldır burada çalışıyor. Zamanla iş verimlilikleri sürekli artan bu gençlerin hayata tutunma gibi becerilerinin, diğer personeli de etkilediğini söylüyor. ÇOK
DÜRÜSTLER

Bu gençlerle çalışmanın dezavantajları olduğu kadar avantajlarının da olduğunu söyleyen Şencan, "Bir kere çok dürüstler. Bunun altını çiziyorum. İlk geldiklerinde diğer personele nazaran biraz daha üzerlerine düşmek gerekiyor. Ama 'of' dedirtecek durumlar yaşamıyoruz. Toplumumuzun onlara olan bakış açıları ve geçmişteki sorunlarını aşarak buraya geldiler. Artık kendilerine anahtar teslim edecek sorumluluk sahibi oldular" diye engelli gençlerle çalışmanın sanıldığı kadar zor olmadığını kanıtlıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel çocukların ikinci baharı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN