Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haluk ÜNCEL: Şifa ile taburcu olduk

Giriş Tarihi: 15.2.2013
Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi...
Cihan Padişahı Kanuni Sultan Süleyman, Zigetvar kuşatması sırasında, hasta düştüğü günlerde, sağlık için hissiyatını bu sözlerle dile getirmişti.
Mısır'dan, Macaristan'a kadar uzanan bir coğrafyanın tek hakimi, hasta yatağında insanın aldığı her nefesin dünyalara bedel olduğunu anlamış ve her şeyin başı sağlık anlamında bu sözlerini söylemişti.
Şimdi kendimizi sorgulayalım, aradan 457 yıl geçti. Bu sürede acaba hangimiz veya kaçımız bir nefes sıhhattin öneminin farkına vardı?
İstatistiklere göre, yüzde 90'ımız günlük tedavilerle sağlığına kavuştuğunu zannediyor. Bir ay öncesine kadar kendim de dahil olmak üzere!
Bir ay öncesine kadar diyorum, çünkü bendeniz rahatsızlanmış olup tedavim bitene kadar bir nefesin ne kadar önemli olduğuna geç de olsa vakıf oldum. Ve bir nefesi uzun süre almanın koşullarının farkına vardım.
Öncelik, insanın her sene aynı zaman diliminde, Türkçe'de çek ap dediğimiz tepeden tırnağa tüm tahlillerin yapılması ve muayene olmasınınmış… Bir diğer husus vücudumuzda hissettiğimiz herhangi bir ağrı veya başka bir bulgunun başladığı an hemen sağlık kurumlarına başvurmakmış. Ancak görüştüğüm doktorlar şu noktaya değindiler: "Bir çok hasta, örneğin birkaç kez mide rahatsızlığı geçirdiğinde, hekime başvurmak yerine daha önce kullandığı ilaçları alıyor ve kendi kendine tedavi olduğuna inanıyor. Halbuki her ağrı aynı nedenden kaynaklanmaz. Bir başka hastalığın işareti olabilir. Hatta belli bir süre sonra tedavisi çok zor bir hale gelebilir.
İlaç kullanımı da çok önemlidir. Biz hastaya 'şu ilacı 15 gün kullandıktan sonra gel, vücut tedaviye cevap vermiş mi vermemiş mi görelim' deriz. Ancak birçok hasta daha beşinci gününde nasıl olsa ağrılarım geçti anlayışıyla ilacı tam kullanmaz.
Ama bir ay sonra tekrar gelir ve şikayetini bize aktarır. Sorarız ilaçlarını tam olarak kullandın mı diye, cevap şu; 'Doktor bey ağrılarım geçince bıraktım' olur. Halbuki, biz hastanın tam olarak tedavi olması için o dozu veririz. Maalesef bu da doktor hasta ilişkisindeki büyük sorunlardan biridir."
Sevgili dostlar yaklaşık bir aydır geçirdiğim hastalık neticesinde bunları öğrendim.
Sizlerle paylaşmak istedim. Şükürler olsun ki eskilerin deyimi ile şifa ile taburcu edildim. Bu dönemde tanıştığım ve beni sağlığıma kavuşturan doktor ve hemşirelere, diğer sağlık görevlilerine de teşekkürü bir borç bilirim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Şifa ile taburcu olduk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN