Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalp krizinde doğru müdahale

Medstar Hayat Kalp Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Dr. Minareci, kalp krizinde acil ve doğru müdahalenin çok önemli olduğunu ifade etti

Giriş Tarihi: 15.2.2013
Kalp krizi aniden oluşan ancak buna yol açan aşamaları uzun yılların eseri olan çok ciddi bir sağlık sorunu. Dünyada ve Türkiye'de en başta gelen ölüm nedeni olan kalp krizinin uyarıcı işaretleri vardır. Bazı hastalarda sadece fiziksel aktivite sırasında ortaya çıkan ve dinlenmekle geçen göğüs ağrıları olabileceği gibi, bazen damarların ani olarak tıkanması sonucu gelişen, şiddetli göğüs ağrısı ile başlayan ve ani ölüme yol açabilen kalp krizi de ortaya çıkabilir. Medstar Hayat Kalp Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Kenan Minareci, kalp krizinde acil müdahalenin önemi ve kriz anında yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kalp krizinin belirtileri hakkında bilgi veren Minareci, "Göğüste sıkışma, yanma, hazımsızlık, nefes darlığı, solgunluk, terleme, yorgunluk, ağrı, sol koldan başlayıp serçe parmağına doğru inen, boyna doğru yayılan bir ağrı, nefes daralması, alında soğuk terleme şeklinde kendini gösterir. Kalp krizlerinin dörtte biri ise hiçbir belirti göstermeden meydana gelir" dedi.

YAKININIZDA BİRi KALP KRİZİ GEÇİRİRSE:
Hastayı, tetkik ve tedavilerinin, yerinde ve uygun şekilde yapılabileceği bir hastaneye ulaştırmak için ambulans yardımı isteyin. - Bu esnada, kalp krizi geçiren kişiyi uygun bir yere yatırın. Ayaklarını kalp seviyesinin üzerine kaldırarak, kalbe daha çok kan akışının olmasını sağlamaya çalışın. - Üzerindeki sıkı olan kıyafetleri gevşetin ve kravatını çözün.

KALP KRİZİ SIRASINDA YALNIZSANIZ:
- Ağrı başladığı anda telefonla 112'yi arayarak durumu haber verip, acil yardım isteyin.
- Bulunduğunuz yerin kapısını aralık bırakın. Bu, yardıma gelecek olan kişinin işini kolaylaştırmış olur.
- Evde aspirin varsa çiğneyin. Bunun dışında kesinlikle bir şey yiyip içmeyin.
- Pencereyi açarak odaya oksijen girmesini sağlayın.
- Yardım gelmesini, yatarak ya da oturarak bekleyin.
- Soğuk ya da sıcak suyun altına girmeyin. Özellikle soğuk su kalp damarlarını büzer ve tıkalı olmayan damarların da daralmasına neden olabilir.

KRİZ SIRASINDA NE YAPILMALI
Kalp krizi belirtileri ortaya çıktığı anda hastanın vakit kaybetmeden tam donanımlı bir hastaneye başvurmasının çok önemli olduğunu belirten Minareci, "Çünkü ölümlerin yarısı kalp krizi başladıktan sonraki ilk saat içinde ortaya çıkar. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa, tıkanan damarı açıcı tedavi yöntemleri de en kısa sürede uygulanabilir ve kalbin hasar görmesinin önüne geçilmiş olur" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalp krizinde doğru müdahale
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN