Haluk ÜNCEL: Domuz ve zenne üzerine

Giriş Tarihi: 16.2.2013
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Manavgat'ta kurulan Perşembe Pazarı'nda sebze ve meyve satan bir üreticinin, köyüne dadanan domuzlardan şikayet etmesi üzerine ağır ve çirkin bir yanıt vermiş
"Ankara'daki domuzların sorumluluğu bana ait.
Antalya'nın domuzlarını da Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Akaydın halledecek"
diye konuşmuş.
İstanbul'da Kemal Kılıçdaroğlu'na seçim kaybettiren, hatta ikametgahını bile İstanbul'a aldırmaktan aciz, CHP yönetiminde kriz çıkaran, ikinci adam olmak için neredeyse bir yerlerini yırtan bir adamdan bu sözlerin dışında memlekete hayra dokunacak bir kelam etmesini beklemek ipe un sermekle eşdeğerdir.
Peki, domuz nedir, nasıl bir hayvandır, bazı özellikleri nelerdir, bakalım; Gürsel Tekin, Ankara'da ve Antalya'da kimleri bu sınıfa dahil etmiş; Koyun büyüklüğündedir, yaban olanı ve evcilleştirilmesi vardır.
Yaban domuzu, özellikle ekinlere zarar veren zararlı ve tehlikeli bir hayvandır.
Domuz, Müslümanların inanışına göre eti yenmeyen bir hayvandır.
Demek ki Tekin bu benzetmeyi yaparken işaret ettiği insanların zararlı ve tehlikeli olduğuna dikkat çekmiş ve domuz etinin Müslümanlarca yenmediğini bile bile kastettiği kişilerin Müslümanlığını tartışmaya açmıştır. Milletvekillerine çok ağır hakarette bulunmuştur.
Siyasette üslup, kişinin seviyesini belirtirken, seviyesizliği de ortaya koyar.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP dışındakileri domuz ilan etmesi kişilik zafiyetini ve o makamı kaldıramayacağını göstermektedir.
Yarın öbür gün kalksa birisi de "Ankara'daki zenneleri ben halledeceğim, Antalya'daki zenneleri de, bizim arkadaşlar halledecek " dese acaba Tekin'in yanıtı ne olur çok merak ediyorum.
Kısacası, Antalya'ya gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Antalyalılara çok büyük hakarette bulunmuş, bu kentin CHP'lilerin dışındaki insanlarını domuz yerine koymuş, aynı seviyesizliği Ankara'ya da taşımıştır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Domuz ve zenne üzerine
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN