Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Eroğlu'nun 'Şafak Harekatı'

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Antalya ziyaretinde 1 milyar TL'lik 37 adet projenin müjdesini verdi

Giriş Tarihi: 17.2.2013
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Antalya'ya koltuğu dolu geldi. Antalya programına Valilik ziyareti ile başlayan Bakan Eroğlu'nu Vali Altıparmak, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç ve Ak Parti İl Başkanı Mustafa Köse karşıladı. Eroğlu programının ikinci bölümünde de açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Uluslararası Yangın Eğitim Merkezi'nde ilk dersi verdi.

GÖNÜL BAĞI

Veysel Eroğlu, Valilik binasındaki basın toplantısında Antalya'ya eli boş gelmediğini söyledi. Toplam maliyeti 938 milyon lira olan 37 adet yeni projenin müjdesini veren Eroğlu, "Antalya ile gönül bağım var. Buraya gelirken eli boş gelemezdik. İstanbul Teknik Üniversite'sinde öğrenci iken stajımı burada yapmıştım. Tabi Antalya'nın güneşine alışık değiliz, 2 günde güneş çarptı beni. O bakımından Antalya'ya bir gönül bağımız, bir güneş bağımız var" dedi.

37 YENİ PROJE

Yaptıkları yatırımlar ile Antalya'ya mühür vuracaklarını anlatan Eroğlu, bakanlığına bağlı 4 genel müdürlük için toplam 37 proje hazırladıkları belirtti. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü için 30, Orman Genel Müdürlüğü için 5, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü için 1, Meteoroloji Genel Müdürlüğü için 1 proje hazırladıklarını aktaran Eroğlu, projelerin toplam maliyetlerinin 938 milyon lira olduğunu açıkladı. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'ne ait 30 proje kapsamında 1 baraj, 4 adet büyük sulama tesisi, 10 adet gölet ve sulaması ile 13 adet taşkın koruma tesisi inşa edileceğini aktaran Eroğlu, söz konusu 30 proje için toplam 925 milyon lira harcanacağını ifade etti.

KÖYLÜYE 2 MİLYON KREDİ

Projeler içerisinde Orman Genel Müdürlüğü'ne ait 5 proje olduğunu söyleyen Eroğlu, projelerin detaylarını şu şekilde özetledi; "62 bin 640 dekar alanda ağaçlandırma ve rehabilitasyon yapılarak, 3 milyon yeni fidan dikilecek. 7 buçuk milyon fidan üretilerek, 2 adet bal ormanı tesis edilecek. Ceviz ve Badem Eylem Planı çerçevesinde 40 dekar alana fidan dikelecek ve orman köylülerine 2 milyon liralık kredi verilecek."

GÖZLEM İSTASYONU
Şafak Harekatı adını verdiği projeler kapsamında Köprülü Kanyon Milli Parkı'nın Uzun Devreli Gelişme Planı'nın (UDGP) onaylanarak, itilaflı olan köylülerin yıllardır süren sorunlarının çözüleceğini anlatan Eroğlu, Meteoroloji Genel Müdürlüğü için de Kepez, Korkuteli, Elmalı ve Konyaaltı'da 4 adet gözlem istasyonu kurulacağının müjdesini verdi.

BARAJA 120 MİLYON
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü projeleri kapsamında yapılacak Küçük Aksu Barajı ve Hidroelektirik Santrali'nin 22 bin 850 dekar arazinin sulanmasına imkan sağlayacağını ifade eden Eroğlu, Aksu ilçesi ile birlikte 13 beldeni taşkından korunacağını ve 44,4 milyon metreküp içme suyu temin edileceğini aktardı. Söz konusu barajın ihalesinin 2013 yılı içerisinde yapılacağını açıklayan Eroğlu, baraj inşaatı için 120 milyon liralık kaynağın ayrıldığını belirtti.

MERMER OCAKLARI
Bakan Veysel Eroğlu, bir gazetecinin Finike ilçesinde faaliyet gösteren bir mermer ocağının izinsiz ağaç kestiği yönündeki iddiaları hatırlatması üzerine, firmanın oradaki faaliyetleri için gerekli ruhsat ve izinleri aldığını ifade etti. Ormanlık alanlarda izinsiz ağaç kesiminin çok büyük cezası olduğunu, ruhsat iptalinden hapis cezasına kadar ceza verildiğini anlatan Eroğlu, şikayet üzerine Antalya Valiliği'nin de bölgede kontrol yaptığını, bir olumsuzluğa rastlanmadığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Eroğlu'nun 'Şafak Harekatı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN