Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Damar tıkanıklığı ciddidir

Medical Park Kalp Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü'nden Opr. Dr. Kapan, damar tıkanıklığı hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 17.2.2013
Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümünden Opr. Dr. Şahin Kapan, damar tıkanıklığı rahatsızlığı ile ilgili bilgi vererek, "Vücudumuzda en kaba tabiriyle damarları iki guruba ayırabiliriz. Bunlar da atardamar ve toplardamardır" dedi.

BELİRTİLERİ

Atardamarların, kalpten çıkan kanı iç organlarımıza, beynimize, kol ve bacaklarımıza getiren damarlar olduğunu hatırlatan Opr. Dr. Şahin Kapan, "Toplardamarlar da bu kanı tekrar kalbe geri taşır. Atardamarlar şeker hastalığı, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, ilerlemiş yaş ve ailesel yatkınlık gibi nedenlerden dolayı daralma riski ile karşı karşıyadır. Atardamar tıkandığı zaman kanın ulaşamadığı bölge ile ilgili şikayetler başlar. Örneğin şah damarı tıkanırsa baş dönmesi felç, kalp damarı tıkanırsa göğüs ağrısı, kalp krizi, bacağa giden damar tıkanırsa, bacak ağrısı olur" dedi.

BACAK ATAR DAMARI

Klinikte en çok bacak atardamarları ile ilgili problem yaşanmakta olduğunu belirten Opr. Dr. Şahin Kapan, "Ani damar tıkanmalarında bacakta, şiddetli ağrı, morarma, soğukluk ve his kaybı olur. Uzun süreli olan damar tıkanıklıklarında yol yürümekle (örnegin 100-200 metre) olan ve dinlenince geçen bacak ağrısı (klodikasyo) olur" diye konuştu. Ani damar tıkanıklığı teşhisi konulan hastalara acilen damar içerisinden pıhtı çıkarılması ameliyatı yapılması gerektiğini vurgulayan Kapan, "Hastalarda muayene sonrası arteryal dopler ultrason, MR anjiografi, klasik anjiografi gibi tanı yöntemleri ile teşhise gidilir. Damar tıkanıklığı tanısı konduktan sonra hastalar ilaç tedavisi, stent uygulaması veya ameliyatla tedavi edilirler. İlaç olarak kan sulandırıcı ve dolaşımı arttırıcı ve risk faktörleri ile ilgili ilaçlar verilir. Ameliyatla tedavide bacaktan alınan veya fabrika üretimi yapay damarlar kullanılarak kan dolaşımı sağlanmaya çalışılır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Damar tıkanıklığı ciddidir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN