Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haluk ÜNCEL: Mangal yürekli hoca

Giriş Tarihi: 18.2.2013
Rahatsızlığım süresinde gündemi mümkün olduğu kadar takip etmeye gayret gösterdim. Bakın neler yaşanmış.
Efendim, minibüsçüler kontak kapatmış, MHP'de bir istifa depremi yaşanmış, A-kent yani Halkkart konusunda Antalya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ifade vermeye çağ- rılmışlar, CHP eski Genel Başkanı Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın grup toplantısı sonrası yaptığı konuşma müridince basına servis edilmiş falan filan… Bu gelişmelerin en çarpıcı ve en önemlisi Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin Savcıya ifade vermeye davet edilişidir.
Bu bağlamda Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın da A-kent ihalesine fesat karıştırdığı gerekçesiyle sorgulandı.
Sorgulama sonunda adliyeden ayrılırken kendisine yöneltilen "Savcı ile neler konuştunuz" sorularına gayrı ciddi sözcüklerle yanıt verdi.
Bu arada belediyenin temizlik, park bahçeler vs gibi birimlerinden gelenler işi bir siyasi şova dönüştürme çabası içinde hareket ettiler. İzmir örneğini Antalya'da uygulamaya kalkıştılar ama İzmir'de partililer Aziz Kocaoğlu'na destek için toplanmıştı, Antalya'da ise bindirilmiş kıtalar ve taşeron işçiler!
Gelelim işin hukuki boyutuna ve Akaydın'ın söylediklerine… Akaydın diyor ki, "Danıştay yargısından geçmiş bir ihale için sorgulanıyorduk" Ancak Akaydın'ın atladığı bir şey var.
Akaydın'a isnat edilen konu, bu ihaleyi ihale tarihinden 2 ay önce kurulmuş bir firmaya verdikleri ve muhammen bedeli olmaması gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı tarafından istenen soruşturma izni hususudur.
Ve bu dosya Danıştay tarafından reddedildi.
Yani soruşturma izni Danıştay tarafından kabul edilmedi. Akaydın'ın yanıldığı bir diğer nokta da bu… Dolayısıyla ihaleye fesat karıştırmak Danıştay'ın inceleme alanında değildir. Sadece soruşturma izni ile sınırlıdır. Bu soruşturmanın Danıştay yönüdür. Sonrasında ne olacağı da yargıya tabidir.
Bu arada hatırlatmakta fayda var; A-kent firması ihaleye katılma yeterliliği olmamasına rağmen ihaleyi kazanmıştı.
Gelinen noktada ise ihaleyi kazanan firma, otobüsçüler ile bir sözleşme imzalamış, belediye ihaleyi kendisi yapmasına rağmen bu işin dışında bırakılmıştır.
En önemlisi de her yıl belediyenin kasasına girmesi gereken yaklaşık 4 milyon TL, yüklenici firmaya kalmıştır ve akıbeti meçhuldür.
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ı da tebrik etmek gerekir. İhaleyi henüz iki ay önce kurulan bir firmaya vermek, belediyeyi sistemin dışına itmek ve yükleniciyi kalkındırma çabaları takdire şayandır!
Burada tekrar yazının başına dönelim; Akaydın ifade sonrası çıkışta kimseden korkusu olmadığını belirterek kendisinde mangal gibi yürek olduğunu ifade etti. Dilin kemiği yok isteyen istediği kadar sallar… Ancak şöyle bir söz de vardır; "Başkasının yumruğunu yemeyen kendi yumruğunu balyoz zannedermiş." Hatta bir de piyade tüfeği meselesi vardır ki ona değinmeyeceğim.
Şimdi diyorum ki bu ülkede binlerce adli süreci başlatan savcılarımızın yürekleri yanında seninki olsa olsa ateşi sönmüş nargile mangalıdır…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Mangal yürekli hoca
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN