Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayallerdeki Güllük

Emniyet Müdür Yardımcısı Aktuğ, 'Son düzenlemeler iyi oldu ama biz Güllük'ü böyle hayal ediyoruz' dedi

Giriş Tarihi: 19.2.2013
Trafikten Sorumlu Antalya Emniyet Müdür Yardımcısı Akif Aktuğ'un, Güllük Caddesi için "Son düzenlemelerle güzel oldu ama bizim gönlümüzden geçen bu" dediği öneri projede, ortasından nehir geçen bir Güllük var. 1980'li yıllarda turizmin başlamasıyla birlikte hep konuşula gelen, ancak uygulamaya yönelik somut adımların bugüne kadar pek atılmadığı kent merkezinde 'çekim merkezlerinin oluşturulması' konusuna önemli bir yanıt olabilecek projenin gerçekleştirilmesinin, Antalya'ya markalaşma anlamında oldukça önemli bir değer katacağı ifade ediliyor.

İMKANSIZ DEĞİL

Antalya Kent Konseyi'nde Toplum ve Çevre Çalışma gruplarına, ulaşımla ilgili bir sunum yapan Emniyet Müdür Yardımcısı Aktuğ, kentlerin araçlar için değil, insanlar için planlanması gerektiğini, araçların öne çıkarıldığı planlamaların kentleri obezleştirdiğini söyledi. Güllük Caddesi ve Kaleiçi ile ilgili de bir takım önerilerde bulunan Aktuğ, "Güllük'te hepimizin beğendiği bir düzenleme oldu ama biz Güllük'ü böyle hayal ediyoruz. Neden böyle olmasın. İmkansız gibi görünüyor ama yeter ki bunun yapılabileceğine inanılsın" dedi. ABD, Miami ve Seul'de yapılmış düzenlemelerden örnekler de veren Aktuğ, Antalya'da da benzer düzenlemelerin yapılabileceğine işaret etti.

AVRUPA ÖNCE İNSAN DİYOR

Avrupa'dan örnekler verirken, "Öncelikle insanları düşünüyorlar, araçlar hızlı gitsin diye bir kaygıları ve dertleri yok" ifadesini kullanan Aktuğ, "Toplu taşımaya ne kadar çok önem verirseniz, bu sorunu da o kadar rahat çözüyorsunuz. Önceliği araçlara verdiğiniz zaman sürekli sıkıntı var" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayallerdeki Güllük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN