150 yıllık ‘Alaca Dokuması’ geri döndü

2004'e kadar yerini halıcılık sektörüne bırakan Burdur'un ünlü alaca dokuması, AB katkısıyla geri dönüyor

Giriş Tarihi: 22.2.2013
Yaklaşık 150 yıllık tarihe sahip olan, ancak 2004 yılına kadar yerini halıcılık sektörüne bırakan Burdur'un ünlü Alaca dokuması, Burdur Belediyesi'nin AB fonlarından aldığı hibeyle kurduğu atölyede yeniden eski günlerine dönüyor.

EL YAPIMI TEZGAHLAR

Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, Alaca dokumanın 1950'li yıllara kadar Burdur'da el yapımı tezgahlarda işlendiğini söyledi. Halkın en önemli geçim kaynağı haline gelen Alaca dokumacılığının fabrika sistemine geçildikten sonra kendini yenileyemeyince yerini halıcılığa bıraktığını anlatan Akkaya, bu nedenle halkın önemli bir geçim kaynağının da yok olduğunu vurguladı.

ATÖLYELER KURULDU

Akkaya, Alaca dokumasını yeniden canlandırmak için AB fonlarından hibe alarak belediye bünyesinde bir atölye kurduklarını belirterek, "Alaca dokumayı yaşatmak için 100 tezgahlık bir atölye kurduk. Bu atölyede kadınlara 1 yıl eğitim verdik ve imalata başladı. Bu imalat 8 yıldır kadınlar tarafından fedakarca sürdürülüyor. Bu sayede hem tarihi geçmişe sahip dokumalar yeniden yaşatılıyor hem de bayanlara ekonomik katkı sağlanıyor" dedi.

HER TÜRLÜ ÜRETİM

Atölye sorumlusu Emel Erte, 30 tezgahta 15 kişinin çalıştığını, masa örtüsü, sehpa örtüsü, perde, kumaşlık, fular ve çanta gibi ürünler üretildiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
150 yıllık ‘Alaca Dokuması’ geri döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN