Çocuk havasız kalmasın

Medical Park Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kazdal, üst solunum yolu hastalıkları için anne ve babalara önemli uyarılarda bulundu

Giriş Tarihi: 24.2.2013
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Halis Ziya Kazdal, üst solunum yolu enfeksiyonuna karşı ebeveynleri uyardı. Kazdal, "Çocuklar havalar soğuduğu için değil, iç mekanlarda daha çok vakit geçirdikleri için hastalanıyorlar" dedi.

HAVALARLA İLGİLİ DEĞİL

Soğuk algınlığı olarak bilinen 'Üst solunum yolu Enfeksiyonu'na (ÜSYE), 200'den fazla virüsün sebep olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Halis Ziya Kazdal, "Üst solunum yolu enfeksiyonu bilinenin aksine çocukların üşütmesi ve havaların soğuması ile ilgili değildir. Çocuklar havaların soğuması ile birlikte okul, kreş gibi iç mekanları daha çok kullanırlar ve biribirileri ile yakın temasta kalırlar. Kapalı alanlarda düşük nem, burun mukozasını kurutur. Bu durumda çocukları soğuk algınlığına yol açan virüslere karşı hassaslaştırır, hapşırık ve öksürükte virüslerin yayılmasına sebep olur" bilgisini verdi.

BELİRTİLER
Üst solunum yolu enfeksiyonunun belirtileri arasında hafif ateş, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve boğazda yanma hissi gibi şikayetlerin olduğunu söyleyen Kazdal, "Üst solunum yolu enfeksiyonu hastalığında, etken virüs olduğu için antibiyotik tedavisi önerilmez. Hastalık genellikle, 1 hafta içerisinde kendiliğinde düzelir. Hasta olan kişilerin özellikle çocuklardan uzak durması, ellerin sıksık yıkanması, evlerin sıksık havalandırılması gerekir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuk havasız kalmasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN