Bir dilek tuttu komutan oldu

Giriş Tarihi: 25.2.2013

Bir Dilek Tut Derneği'nin Genel Kurmay Başkanlığı'ndan aldığı özel izinle lösemi hastası Gökhan Çon, 'Yüzbaşı' olup gemiye komuta etti

Antalya'da yaşayan 15 yaşındaki lösemi hastası Gökhan Çon'un Sahil Güvenlik Komutanlığı botuna komutanlık etme hayali, ailesinin başvurusu üzerine Bir Dilek Tut Derneği, Make-A-Wish Türkiye tarafından Genelkurmay Başkanlığı'ndan alınan izinle gerçekleştirildi.

ÖZEL İZİN ALINDI
Antalya'da yaşayan lösemi hastası Gökhan Çon'un gemi komutanı olarak bot kullanma hayali kurması üzerine ailesi, Bir Dilek Tut Derneği, Make- A-Wish Türkiye'ye başvurdu. Derneğin Çon'un hayalini gerçeğe dönüştürmek üzere Genelkurmay Başkanlığı'na yaptığı müracaat olumlu karşılandı. Verilen özel izinle 15 yaşındaki lösemi hastası çocuğun en büyük hayali gerçeğe dönüştü. Bir Dilek Tut Derneği, Make-AWish Türkiye Genel Müdürü Nihan Özhüsrev, dernek yetkilileri ve babası Mehmet Çon ile Bodrum Sahil Güvenlik Komutanlığı'na gelen Gökhan Çon'u, Marmaris Sahil Güvenlik Grup Komutanı Albay Fatih Erkan, bot komutanları Yüzbaşı Gürhan Alan ve Başçavuş Melih Geçgil karşıladı.

YÜZBAŞI KIYAFETİ
Çon'a özel olarak yaptırılan 'Yüzbaşı' kıyafeti giydirildi. 'Bodrum'daki marinada bulunan tekneleri denetleyen Gökhan Çon, tekne kaptanlarının evraklarını kontrol ederek bir süre sohbet etti. Marmaris Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı'na bağlı TCSG 310 botuna ''Yüzbaşı'' olarak komuta etmek için gelen Gökhan Çon, personel tarafından selamlanarak karşılandı. Sahil Güvenlik Komutanı Albay Fatih Erkan, telsiz anonsuyla Çon'a görevinde başarılar diledi.

BOTU SELAMLADI
TCSG 310 botu ile göreve başlayan Yüzbaşı Gökhan Çon, Bodrum açıklarında deniz seyri yapan TCSG 1 botunu selamlayarak el salladı. Bu sırada Marmaris Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı'ndan telsizle Bodrum açıklarında yasa dışı göç ihbarı yapılması üzerine 'Yüzbaşı' Çon, TCSG 1 botu ile ortak operasyon başlattı. TCSG 310 ve TCSG 1 botları, ''Gökhan Yüzbaşı'' komutasında kısa süre içerisinde kaçakları yakaladı.

BOT KULLANDI
Operasyonun sona ermesinin ardından ''Yüzbaşı'' Gökhan Çon, bir süre joyistiğe geçerek dümeni eline aldı. Gökhan Çon'un botu kullanırken yaşadığı keyif, adeta gözlerinden okundu. Gökhan Çon komutasındaki TCSG 310 botu, yaklaşık 2 saat süren görevin ardından limana demirledi. Gökhan Çon ve babası Mehmet Çon'a çeşitli hediyeler verildi, ziyaretçi defterin imzalatıldı.

TAHMİN ETMİYORDUM
Gün sonunda duygularını paylaşan Gökhan Çon, unutamayacağı, hayal bile edemeyeceği bir gün yaşadığını söyledi. Tek hayalinin Sahil Güvenlik Komutanlığı botlarında kaptan olmak olduğunu vurgulayan Çon "Bu hayali gerçekleştirdim. Çok heyecanlı, çok sevinçliyim. Tek hayalim gerçekleşti çok mutluyum. İstediğim her şey oldu. Botta yüzbaşı olarak görev yaptım. Botu kullandım ve bir operasyon gerçekleştirdim" dedi. Bir Dilek Tut Derneği, Make-A-Wish Türkiye Genel Müdürü Nihan Özhüsrev ise 40'dan fazla ülkede faaliyet gösteren uluslararası bir dernek olduklarını ifade etti. Misyonlarının 3 ile 18 yaş arası hayati tehlike taşıyan hastalıkla mücadele eden çocukların hayallerini süsleyen bir dileklerini yerine getirmek olduğuna işaret eden Özhüsrev, sahip olmak, tanışmak ve gitmek adı altında 4 tip dileği yerine getirmeye çalıştıklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir dilek tuttu komutan oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN