Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Organ bağışında rekora gidiyoruz

Antalya'da '1 saatte 2 bin organ bağışı' sloganıyla Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek amacıyla düzenlenen kampanyada son haftaya gelindi. 7'den 70'e herkes rekora destek veriyor

Giriş Tarihi: 25.2.2013
Antalya İl Sağlık Müdürlüğü'nün organ bağışında farkındalık oluşturmak amacıyla 1 Mart tarihinde '1 saatte 2 bin organ bağışı' sloganı ile Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek amacıyla düzenlediği kampanyada son haftaya gelindi. Kampanya çerçevesinde bir alışveriş merkezinde kalp maketini giyen gençler, vatandaşlara organ bağışı konusunda bilgi verdi. Etkinliği yerinde takip eden İl Sağlık Müdürü Adem Bilgin, Kepez Arena'da 1 Mart 2013 tarihinde yapılacak en çok organ bağışı kampanyası için haftalardır sürdürdükleri etkinliklere birini daha eklediklerini belirtti. Bilgin, organ maketi giydirilmiş gençlerin, alışveriş merkezinde broşür dağıtarak insanları bilgilendirdiklerini kaydetti.

TESCİLLENMİŞ OLACAK

Bilgin, "Halkın organ bağışında bulunma konusunda farkındalığını arttırmaya çalışıyoruz. 60 bini genç, böbrek, karaciğer hastaları var. Kalp hastaları var. Bu konuda tek çare organ bağışıdır. Organ nakli olmadan bu hastalıkları iyileştirmek mümkün olmadığı için, halkın organ bağışını arttırmayı planlıyoruz. Antalyamız bir marka, hastanelerimiz de marka, bu markaların da tescili gerekiyordu. Bunun en kolay yolu da 'Guinness Rekorlar Kitabı'na girip, bu tescilin mührünü de vurmak istiyorduk. Bunu da Antalya yapar dedik. İnşallah başarılı oluruz" dedi.

1 MART ÖNEMLİ GÜN

Organ bağışında halkı duyarlı olmaya çağıran Bilgin, bağışta rekorun 2011'de Londra'da 321, 2012'de Çin'de 474 ile kırıldığını belirtti. 1 Mart'ta 2 bin bağış beklediklerinin altını çizen Bilgin, "2 bin rakamını çıta koyduk, geçmeyi hedefliyoruz. Çünkü Antalya'nın rekoru bir sonraki yıl egale edilmesin. Rekorun Antalya'da kalmasını istiyoruz" dedi.

2 BİN BAĞIŞÇI ARANIYOR
Organ bağışı kampanyası etkinliklerinde son haftaya girdiklerini hatırlatan Sağlık Müdürü Adem Bilgin, ellerinde bazı verilerin olduğunu, hedeflenen 2 bin bağışın çok da uzak olmadığını dile getirdi. Öte yandan, Antalya'daki birçok sivil toplum kuruluşu, organ bağışında bulunmak için Sağlık Müdürlüğü'ne başvurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Organ bağışında rekora gidiyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN