Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yine yol kestiler

2B arazilerinin rayiç bedellerini yüksek bularak Antalya-Isparta yolunu trafiğe kapatan Topallı köyü sakinleri 3 barikatı aştı

Giriş Tarihi: 27.2.2013
Antalya'da orman vasfını kaybetmiş 2B arazilerinin satışı konusunda rayiç bedelleri yüksek bularak Antalya-Isparta yolunu trafiğe kapatan Topallı köyü sakinlerinin eylemi uzayınca Antalya-Alanya karayolu da kapandı. Köylüler adına konuşan Topallı Köyü Muhtarı Dursun Çiçek, köylerinde bin 823 2B parselinin bulunduğunu söyledi. Bu parsel sahiplerinin hiç birinin belirlenen rayiç bedellerle arazilerini alamayacağını savunan Çiçek, rayiç bedellerin düşürülmesi gerektiğini belirtti. Çiftçilerin bankaya borçlu olduğunu anlatan Çiçek, köylerindeki çiftçilerin yüzde 80'inin 2B müracaatı için gereken parayı bile bankadan kredi çekerek aldığını öne sürdü. Rayiç bedellerin dengesiz olduğuna işaret eden Çiçek, "Aynı yere iki farklı fiyat biçiliyor. Örneğin köyümüzdeki bir kişiye ait 7 bin 300 metrekare nar bahçesinin Yurtpınar köyü sınırlarında kalan bölümüyle Topallı köyü sınırlarında kalan bölümüne farklı fiyat veriliyor. Halbuki aynı bahçe. Bu bir adaletsizlik" dedi.

MÜDAHALE

Jandarma ekipleri yola oturan bazı köylüleri zor kullanarak yolun dışına çıkardı. Jandarmanın müdahalesi sırasında bir kadın, fenalık geçirdi. Jandarma ekipleri fenalık geçiren kadını da elleri ve ayaklarından tutarak yolun dışına götürdü. Jandarma ekiplerinin müdahalesine rağmen köylüler yolu trafiğe açmadı. Bir süre oturan köylüler, ardından Antalya istikametine doğru karayolunda yürüyüşe geçti. Bu sırada karayolu kenarındaki bir arazide bağlı olan bir inek eylemcilerin seslerinden korkarak bağlı olduğu yerden çıktı ve jandarma barikatı ile gazetecilere doğru koşmaya başladı. İneğin üstlerine koştuğu jandarma ve gazeteciler, zor anlar yaşadı. Köylüler, yol üzerine kurulan 3 barikatı da aştı. Karayolunun çeşitli yerlerine de kamyon lastiği koyan köylüler bir süre yürüyüşünü sürdürdü. Bu sırada olay yerine Aksu İlçe Kaymakamı Raif Özener geldi. Köylülerle konuşmak isteyen Aksu Kaymakamı Özener'i köylüler dinlemeden yollarına devam etti. Yaklaşık 10 kilometre yürüyen köylüler, Antalya-Alanya Karayolu'na kadar geldi. Polis ve Jandarma ekipleri burada bir barikat daha kurarak köylülerin geçmesine izin vermedi. Öte yandan Hacıaliler köyü halkı da Antalya-Alanya karayolunda çift taraflı olarak yolu trafiğe kapadı. Yola oturan köylüler araçların geçmesine izin vermedi. Polisler ise köy halkını sakinleştirmek için görüştü ama başarılı olamadı. Topallı köyleri ile Hacıaliler köylüleri Antalya-Alanya ve Antalya- Isparta karayolunun birleştiği üst geçitte buluşmak istedi. Polis ile jandarma, köylüleri buluşturmamak için barikat kurdu ancak köylüler barikatı aştı. Köylülerden yaklaşık 200 kişilik grup karayolunda eylemini sürdürürken, yaklaşık 500 kişilik grup da Antalya'ya doğru yürüyüşe geçti. Eylem 14.30 sıralarında sona erdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yine yol kestiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN