Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kurslar işsizliğin ilacı oluyor

Giriş Tarihi: 27.2.2013

İŞKUR mesleksizliği de ortadan kaldırmak için önemli projeler gerçekleştirdi

İŞKUR Antalya İl Müdürlüğü işe yerleştirmenin yanı sıra işsizlerin en büyük sorunlarından biri olan mesleksizliği de ortadan kaldırmak için önemli projeler gerçekleştirdi.

VERİLEN EĞİTİMLER

2012 yılı itibariyle tamamlanan Toplum Yararına Çalışma Programları'ndan (TYÇP) faydalanan kişi sayısı 3 bin 290'a ulaştı. 2013 yılında da devam eden TYÇP programına bu tarihe kadar 440 kişi katıldı. Ayrıca yine İŞKUR tarafından Ekim 2012 itibariyle başlayan ve 19 ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile gerçekleştirilen programlardan 385 kişi faydalandı. Bu sayede tüm okullara temizlik ve hijyen desteği verilmiş oldu.

DEZAVANTAJLILARA ÖZEL

Dezavantajlı gruplara yönelik oluşturulan projelerde özellikle kadılara yönelik çalışmalar sürdürüldü. Sosyal Yardımlaşma Vakfı ve Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı işbirliği ile hazırlanan eğitim programlarında 25 kişilik pastacı yardımcısı, 40 kişilik saç bakımı ve yapımı, 25 kişilik ahşap montajı, 25 kişilik de oyuncak bebek yapımı eğitimleri gerçekleştirildi.

PANDOMİM EĞİTİMİ

Yine risk altındaki kadınlar ile çocukları kapsayan eğitim programında 24 kişiye büro yönetimi ve sekreterlik kursu verilirken, Antalya'da yaşayan Romanlara da Çağdaş Romanlar Derneği ile işbirliği yapılarak sahne sanatları-pandomim eğitimi verildi. Kursa katılan 40 Roman eğitimi başarıyla tamamladı.

UMUT YILDIZI

Risk altında suça sürüklenmiş çocukların mesleki beceri kazanması ve iş imkanı sağlanması amacıyla Antalya Valiliği'nin Koordinatörlüğünde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığı arasında imzalanan protokol gereği "Çocukların Mutlu Geleceği İçin Umut Yıldızı Projesi" başlatılarak, İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü tarafından belirlenen çocuklara Antalya Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi'nde seramik ve fayans döşemeciliği ile PVC doğramacılık kursu verildi. Projenin 2'nci ayağında İŞKUR, MEKSA ve Çocuk Şube Müdürlüğü işbirliği ile verilen asansör sistemleri bakım onarımı, ev tipi klima sistemleri montajı, bakım ve onarımı, gaz altı kaynağı kursları da devam ediyor.

ZEYTİNKÖY PROJESİ

Antalya Valiliği koordinatörlüğünde, Zeytinköy Sosyal Kültürel ekonomik Geliştirme Projesi kapsamında Yeşildere, Gebizli ve Doğuyaka mahallelerini kapsayan Zeytinköy olarak bilinen bölge için hazırlanan proje kapsamında, Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Muratpaşa Belediyesi Yaşlı Bakımevinde hasta ve yaşlı bakımı kursu düzenlendi. 2013'te ise gelen talepler doğrultusunda 14 yeni meslek kursu eklenmesi kararlaştırıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurslar işsizliğin ilacı oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN