Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Finike portakalı'na sahte tehdidi

Giriş Tarihi: 1.3.2013

Tadı ve aromasıyla farklı bir marka haline gelen Finike portakalı için patent denetimi yapılması istendi

Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, Finike bölgesinde üretilen portakalın tadı ve aromasıyla bir marka haline geldiğini belirterek, "Portakalda Finike markasının başka bölgelerde kullanılması üreticiyi ve tüketiciyi mağdur etmekte. Bunun engellenmesi için caydırıcı işlemler uygulanmalı" dedi. Sarıçobanoğlu, Finike ve bölgesinde üretilen portakalın Türkiye'nin diğer bölgelerinde üretilen portakallardan tadı ve aromasıyla farklı olduğunu ve bu doğrultuda Finike portakalı için Finike Meyve Üreticileri Birliği tarafından patent alındığını söyledi.

FİYATAN ŞİKAYETÇİLER
Ürünlerini hak ettiği fiyattan satamamaktan yakınan Sarıçobanoğlu, "Üreticimizin ürettiği üründen beklentisi 1 lira civarıdır. Fakat sezon başından bu yana portakalımızın kilosunu 60-70 kuruşa satıyoruz" dedi. Bunun sebebini Finike portakalının patent hakkını iyi kullanamamasına bağlayan Sarıçobanoğlu, Finike ve bölgede üretilen portakalın diğer bölgelerde üretilen portakallara göre farklı değerlendirilmesi gerektiğini savundu. Başka bölgelerde üretilen portakalın da Finike portakalı adı altında satıldığını, bu durumun kalitesi nedeniyle Finike markasını zedelediğine işaret eden Sarıçobanoğlu, "Portakalda Finike markasının başka bölgelerde kullanılması üreticiyi ve tüketiciyi mağdur etmekte. Bunun engellenmesi için caydırıcı işlemler uygulanmalı" diye konuştu.

CEZA YAZABİLİYORLAR

Bunun önüne geçilebilmesi için pazarda Finike adı altında satılan portakalın kontrol edilmesi gerektiğini, meyve üreticileri birliğinin gerektiğinde Finike adı altına satılan ve gerçekte Finike portakalı olmayan ürünleri denetleyerek yasal işlem uygulayabileceğini dile getiren Sarıçobanoğlu, Finike Meyve Üreticileri Birliği'nin kayıtlı üye sayısının artmasıyla gelecek yıldan itibaren pazarda ürünleri denetleyebileceğini kaydetti. Sarıçobanoğlu, bugüne kadar Finike portakalı adını kullananlara herhangi bir cezai işlem uygulanmadığını vurguladı.

İSMİ KULLANILIYOR
Finike portakalı isminin başka bölgelerde üretilen portakallar için de kullanıldığını kaydeden Sarıçobanoğlu, bu durumun hem üreticiyi hem de kendilerini rahatsız ettiğini bildirdi. Sarıçobanoğlu, Türkiye'de üretilen portakalın yüzde 20'sini, Antalya'da üretilen portakalın da yüzde 60'ını Finike ve Kumluca bölgesinin sağladığını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Finike portakalı'na sahte tehdidi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN