Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çiçek gibi ihracat

Giriş Tarihi: 3.3.2013

Türkiye süs bitkileri ihracatında bu yılın ilk 2 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artış gerçekleştirdi.

Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, büyük çoğunluğu Antalya'dan yapılan Türkiye süs bitkileri ihracatının 1 Ocak-28 Şubat döneminde 14 milyon 237 bin 817 dolar olduğunu belirtti. Sadece Şubat ayında gerçekleşen ihracatın ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34 artış göstererek 9 milyon dolara ulaştığını anlatan Bağdatlıoğlu, bu artışın ihracatçının yüzünü güldürdüğünü vurguladı. Canlı bitkiler ihracatında yüzde 45, kesme çiçekte ise yüzde 9 artış görüldüğüne dikkati çeken Bağdatlıoğlu, Sevgililer Günü, İngiliz Anneler Günü ve Dünya Kadınlar Günü'nün önemli rol oynadığını ifade etti.

TÜRKMENİSTAN ÖZBEKİSTAN
Canlı bitkiler ihracatındaki artışın özellikle Türkmenistan pazarında yaşanan artıştan kaynaklandığına dikkati çeken Bağdatlıoğlu, Türkmenistan ve Özbekistan pazarında bu dönemde yüzde 100 artış görüldüğünü, Irak pazarında ise yüzde 14 oranında artış olduğunu kaydetti.

DEVAM EDER
Şubat'ta 35 ülkeye süs bitkileri ihracatı gerçekleştirildiğine işaret eden Bağdatlıoğlu, bu dönemde en önemli ihracat pazarlarının sırasıyla Almanya, İngiltere, Türkmenistan, Hollanda, Irak, Ukrayna, Özbekistan, Rusya ve Azerbaycan olduğunu bildirdi. Bağdatlıoğlu, Mart'ta da ihracattaki artışın devam edeceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiçek gibi ihracat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN