Sarısu'da değişen bir şey yok

Giriş Tarihi: 3.3.2013

14 Şubat akşamı felakete sahne olan Sarısu bölgesinde hiçbir çalışma başlatılmadı. Yeni bir sel felaketinde can kayıplarının yaşanmaması tamamen şansa kaldı

SABAH Akdeniz'in defalarca uyarmasına rağmen Sarısu bölgesinde yaşayan halkın can güvenliğini hiçe sayanlar, 14 Şubat akşamı yaşanan faciadan da ders almadı. Sağanak yağmur nedeniyle taşan Sarısu deresinde 3.5 yaşındaki kız çocuğu Emine Irmak hayatını kaybetmesine rağmen dere kenarına halen hiçbir güvenlik önlemi alınmadı.

ŞANSA KALDI
Genelde herhangi biri ölmeden önlem almayan yetkililer, bu sefer ölüm yaşanmasına rağmen harekete geçmedi. 14 Şubat akşamı yaşanan sel felaketinde minik bir canın yitip gitmesi bile yetkilileri harekete geçirmeye yetmedi. İlerleyen günlerde tekrar bir sel felaketi yaşanması halinde can kayıplarının yaşanmaması ise tamamen şansa kaldı.

SİNİRLER GERGİN

Olayın hemen ardından sokağa dökülen ve seslerini yetkililere duyurmak için sorunlarını daha yüksek sesle haykıran Sarısu halkı, olayın ardından bölgede hiçbir çalışma başlatılmamasına anlam veremediklerini belirtti. Sorumsuzluklar zinciri yüzünden minicik bir kız çocuğunun hayata veda etmesine aldırış etmeyen yetkililere öfke dolu olduklarının altını çizen Sarısu sakinleri, seçim döneminde bu yaşananları unutmayacaklarını ifade etti.

KAÇ KİŞİ ÖLECEK

Sarısu Muhtar Azası Öztürk Mater, muhtarlık olarak gerekli makamlara her türlü girişimlerde bulunduklarını fakat hiçbir sonuç alamadıklarını söylerken, yeni bir facianın yaşanmasının an meselesi olduğunu söyledi. 14 Şubat akşamı yaşananlardan sonra hiç kimsenin sorunları çözmen adına en ufak bir girişimde bulunmadığını anlatan Mater, "Daha kaç kişinin ölmesi gerekiyor. Yaşananlardan hiç kimse bir ders çıkarmayacak mı? Sarısu halkı ölümle burun buruna yaşamaya devam mı edecek?" şeklinde konuştu.

ÖLÜM YANIMIZDA
Uzun yıllardır Sarısu Mahallesi'nde oturan Mehmet Soykan'da Mater'in görüşlerini destekler nitelikte açıklamalarda bulundu. Belediyenin bölge halkından nasıl oy isteyeceğini merak ettiğini söyleyen Soykan, "Mahallenin her yanında ayrı bir sorun var. Ölüm sokağımızda ama yetkililer ortada yok" dedi.

ÇOCUKLAR TEHLİKEDE
Sarısu Mahallesi 171, 169 ve 168'nci sokakların yeni bir sel felaketinde çok acı manzaralara sahne olabileceğine dikkat çeken Mater, sokak ortasında bulunan su kanalı çukurunu göstererek "Çocuklarımızı sokağa bırakmaya korkuyoruz. Her yer hala su içinde. Yağmur yağdığında bu dere yine taşacak. Sokaklardaki çukurların hali ortada. Buraya bir çocuk düşse, yine kimse görmezden mi gelecek?" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sarısu'da değişen bir şey yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN