Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eski evini elden geçirdi, günümüze kazandırdı

Osmanlı asilzadesi olan Fehim Paşa'nın yaşamını sürdürdüğü eski evini restore ettirerek pansiyon haline getiren Belkıs Gönül Yorulmaz, kent turizmine de katkı sağladı.

Giriş Tarihi: 5.3.2013 15:42
Osmanlı asilzadesi olan Fehim Paşa'nın yaşamını sürdürdüğü yer olmasıyla dikkat çeken, eski evini zorlu ve özverili bir restorasyon sürecinin ardından kurtararak bir pansiyon haline getiren Belkıs Gönül Yorulmaz, kent turizmine de katkı sağladı.

Hatay'ın merkez ilçesi Antakya'da Gazipaşa Caddesi, Güllübahçe Sokakta yer alan iki katlı Belkısev Konuk Evi ve Pansiyon, mistik bir ortamda, yöresel lezzetler eşliğinde misafirlerini ağırlıyor.

Yaptığı işi çok sevdiğini belirten Belkıs Gönül Yorulmaz, eski Antakya evini pansiyon haline getirme sürecini şöyle açıkladı:
'Burada bir bianel yapılıyordu. İstanbul'dan tanıdıklar geldi, onlar bu işi düzenliyordu. Ben, gelenlerin bu evi de kullanmasını istedim. Gelen sanatçıları burada ağırladık. Evimizde konakladılar. Yaklaşık 3 aylık bir çalışma süreci içinde burada kaldılar. Birlikte yaptığımız sohbetlerde bu evin bir pansiyon olarak işletilmesi konusu gündeme gelince, bana 'bu isi sen yaparsın' dediler. Bizler de bu cesaretle başladık ve devam ediyoruz.

Çok mutluyum. Çünkü çok farklı kültürlerden bir çok insan buraya geliyor. Onları ağırlamak ise güzel bir duygu. Zaten ben gelen hiç kimseyi müşteri olarak görmüyorum. Yani gelenler de bir arkadaşım bir dostummuş gibi geliyor. Zaten gelenlerle kaynaşma sürecimiz de çok kısa. Bazen yabancı dil sorun olsa da, ben yine de onları anlıyorum onlar da beni. Buna neden olan da bu evin samimiyeti ve ev hali. Şu an 5 yatak odamız var. Ama en sonunda yemek odamı da yatak odası yaptık.'

Pansiyon projesinde ciddi bir KOSGEB sürecinden de geçerek bugünlere geldiklerini söyleyen Belkıs Gönül Yorulmaz, kızı Rana ile birlikte, bu süreçte kurslara katılarak, yapacakları işin zorluğunu gerektiren bilgileri, profesyonellerden alma fırsatı buldu, ama geldikleri noktada herkese örnek olacak bir başarının da kahramanları haline geldi.

1960 yılında ailece Antakya'ya geldiklerini, Erol Anlar ile tanışıp evlendiklerini, 1 kız 2'si erkek 3 çocuğu olduğunu hatırlatan Belkıs Gönül Yorulmaz, 4 yıl önce eşinin vefatından sonra, ayakta kalma mücadelesi verdiğini, günümüzde ise pansiyonu işletmeye başladığını kaydetti.
Yaptığı işten dolayı mutlu olduğunu belirten Belkıs Gönül Yorulmaz, pansiyonlarının oldukça rağbet gördüğünü, dizi çekimlerine de ev sahipliği yaptığını hatırlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eski Antakya evini elden geçirdi, günümüze kazandırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN