Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2B'de yeni düzenleme

Tarımda kullanılan 2B arazilerinde satış bedeli, rayiç bedelin yüzde 50'sine düşürüldü. Ak Parti İl Yönetimi ise bölgedeki şikayetleri Milli Emlak'a sundu

Giriş Tarihi: 7.3.2013
Orman vasfını kaybetmiş 2B arazilerinin satışıyla ilgili yeni düzenleme geldi. Tarımda kullanılan arazilerin satışında, rayiç bedelin yüzde 50'sinin esas alınmasını öngören teklif, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek, yasalaştı. Kanun, tamamen tarımsal amaçlı kullanılan ve üzerinde mandıra, sera, ağıl kümes gibi yapılar ile sürekli ikamet amacıyla kullanılan konut hariç yerleri kapsıyor. Bu yerlerin, geçimini çiftçilikle sağlayan hak sahiplerine satışında satış bedeli, rayiç bedelin yüzde 50'si olarak hesaplanacak.

EL DEĞİŞTİREN FARK VERECEK

Bu satışta, taşınmazın yüzölçümüne ve hak sahibi olunan taşınmaz sayısına bakılmayacak. Ayrıca, peşinat da tarım arazileri için yüzde 10, diğer yerler için yüzde 20 olacak. Bu şekilde satılan taşınmazların sonradan farklı amaçla kullanılması halinde, taşınmazın satış tarihi itibariyle rayiç bedelinin yüzde yetmişi üzerinden hesaplanacak bedel esas alınarak aradaki fark kanuni faiziyle birlikte ecrimisilin tarh, tahakkuk ve tahsiline ilişkin hükümler uyarınca kayıt malikinden tahsil edilecek.

ZATEN HAREKETE GEÇMİŞTİK

Ak Parti Antalya milletvekilleri ile birlikte vatandaşların rayiç bedellerle ilgili şikayetlerini iletmek üzere Ankara'da Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne giden Ak Parti Antalya İl Başkanı Mustafa Köse, yapılan uygulamanın bir çok bölgede ciddi rahatlama getirdiğini söyledi. Antalya'da eylemler başlamadan tarım alanlarıyla ilgili rayiç bedeldeki indirim talebini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ilettiklerini ifade eden Köse, "Başta Sayın Vecdi Gönül olmak üzere, Antalya milletvekillerimizin bu konuyla ilgili girişimleri oldu. Sayın Başbakanımızın talimatıyla satış bedelleri düşürüldü" diye konuştu.

MİLLİ EMLAK'TA

Buna rağmen rayiç bedellerle ilgili şikayet edilen bölgeler olduğunu söyleyen Köse, "Vatandaşlarımızın, muhtarlarımızın konuyla ilgili serzenişlerinin tamamını topladık. Belgesi olanların belgelerini ilettik. Dilekçeleri ilettik. Milli Emlak Genel Müdürü ve Maliye Bakanlığı Müsteşarı'na ulaştırdık. Ama kesinlikle çalışma yapılır diyemiyoruz. Bundan sonraki iradeyi onlar ortaya koyacak" diye konuştu.

EMLAK VERGİSİ

Ancak muhalefet, yeni uygulamanın da rayiç bedelleri yüksek buldukları için eylem yapan 2B arazisi hak sahibi köylüleri tatmin etmeyeceğini iddia etti. CHP İl Başkanı Devrim Kök, indirimin vatandaşı tatmin etmeyeceğini belirterek, "CHP olarak önerimiz, rayiç bedellerinin emlak vergisi beyanına göre yeni baştan düzenlenmesidir. Vatandaşın beklentisi budur. Eğer gerçekten arazileri hak sahibi vatandaşlara vermek niyeti varsa, hemen acilen yeni bir düzenleme yapılmalı. Eğer kurgu başka ise bilemiyorum" diye konuştu.

DAHA ÖNCE DE YÜZDE 50'YDİ

MHP İl Başkanı Osman Çetin de yeni düzenlemenin vatandaşları tatmin etmediğini söyledi. Çetin, çözümün rayiç bedellerin yeniden belirlenmesi olduğunu kaydetti. 2B yasa tasarısının alt komisyondan meclise ilk geldiğinde de satış bedelinin, rayiç bedelin yüzde 50'si olduğunu ifade eden Çetin, "Başbakanın müdahalesiyle bu oran yüzde 50'den, yüzde 70'e çıkartılmıştı. Şimdi sanki çok büyük bir iyilik gibi gösterilerek tekrar yüzde 50'ye düşürüldü. Başa dönüldü" dedi.

SAĞLIK VE EĞİTİM TESİSLERİ
Düzenleme ile ayrıca sağlık ve eğitim tesisleri yapılması maksadıyla verilen izinlere konu tesislerin kamu özel işbirliği modeli çerçevesinde yaptırılması veya mevcut izinli tesislerin yenilenmesi halinde ilgili bakanlıkların talebi üzerine yüklenici adına üst hakkı tesis edilebilecek. İzinler ilgili bakanlıklar adına devam edecek. Adına üst hakkı tesis edilen yükleniciden ağaçlandırma bedeli dışında kira dahil başkaca hiçbir bedel alınmayacak. Bu izinler öncelikle bozuk orman alanlarında verilebilecek.

BAZILARI SEVİNDİ, BAZILARINA YETMEDİ
2B ile ilgili en çok fiyat eleştirilerinin yükseldiği bölge olan Aksu'nun Muhtarlar Derneği Başkanı olan İbrahim Ekici, yeni düzenlemenin bazı bölgelerde hak sahiplerini memnun ettiğini ancak, emlak vergisinin çok üzerinde bedel biçilen bölgelerde ise vatandaşı tatmin etmeyeceğini söyledi. Aksu Muhtarlar Derneği Başkanı Ekici, "Hacıaliler, Mandır, Cihadiye, Topallı, Pınarlı gibi bölgelerde, emlak vergisi metrekare başı 5 lira olurken, belirlenen rayiç bedel ise 100 lira üzerinde. Bu 260 liraya kadar çıkıyor. Buralarda fiyat revizyonu gerekiyor. Yeniden inceleme yapılmalı. Yoksa, rayiç bedelin yüzde 20'sine düşürülse bile vatandaşın alacak gücü yok" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2B'de yeni düzenleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN