Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gelişi güzel tesisat ocakları söndürüyor

Antalya'daki yangınların yüzde 32'si hatalı elektrik tesisatı kaynaklı. Yangınları ortadan kaldıracak yönetmelik ise 5 yıldır beklemede

Giriş Tarihi: 8.3.2013
Antalya'da çıkan ev ve işyeri yangınlarının önemli bir bölümünü yüksek elektrik tüketen klima ve ısıtıcılara elektrik taşıyan hatların zayıflığından kaynaklanıyor. Kentte ev, işyerleri ile kamu binalarında çıkan ve hatalı tesisattan kaynaklanan 338 yangın, 2012 yılında meydana gelen bin 58 yangın olayının yüzde 32'isini oluşturuyor.

DEKORASYON DERDİ

Kalifiye olmayan elektrik tesisatçısı ya da kalın kabloyla evin dekorasyonunu bozmak yerine tehlikeli çözümler üreten ev sahipleri yangına davetiye çıkartıyor. Elektrik tesisatı döşenirken gerekli hassasiyetlere uyulmayınca sürekli atan sigortanın atmaması için daha büyüğüyle değiştirmek, aşırı yüklenmeye neden oluyor. İtfaiye Daire Başkanlığı raportörleri, yangından sonra yaptıkları kontrollerde büyütülen sigortanın atmadığını tespit edebiliyor. Aşırı yüklenmeden dolayı erimeye başlayan kablolardan bin dereceye kadar çıkan sıcaklık ocak söndürüyor, ölümlere neden oluyor.

ÇOKLU PRİZDE KLİMA

Küçük klimadan büyüğüne geçildiğinde aynı elektrik hattının kullanılması, görüntü kirliliğini önlemek için eşya arkasına saklanan çoklu prizlerin ayaklarının gevşemesiyle ark yapması da yangın nedenlerinden bazıları. Antalya Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı İlhan Metin, mühendislerin yaptığı hiçbir yerde böyle yangınlar çıkmayacağını söyledi. Metin, "Bunu sağlayacak yönetmeliğinin' çıkması için 5 yıldır bekliyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gelişi güzel tesisat ocakları söndürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN