Aspendos'a 5 yıl gecikmeli proje

Yılan hikayesine dönen Aspendos antik tiyatrosunun 2008'de başlaması gereken restorasyon projesi, 5 yıl gecikmenin ardından nihayet start aldı

Giriş Tarihi: 9.3.2013
Akustiği, konumu ve seyirci kapasitesiyle benzersiz olan 2 bin yaşındaki Aspendos antik tiyatrosunun restorasyon projesi, planlanandan 5 yıl sonra da olsa başladı. Restorasyon işlemlerine 2008 yılında başlanacağı duyurulan, ardından 2009 yılına ertelendiği açıklanıp unutulan tiyatronun tadilat projesi ihalesini alan Emirler adlı firma, şantiyesini kurup kolları sıvadı.

OPERA FESTİVALİ

Geçen yıl 371 bin 18 kişinin yaptığı ziyarette gişesinde 1 milyon 174 bin 530 TL'lik bilet ve 230 bin 421 TL değerinde müze kart satılan antik tiyatro, 2-22 Haziran tarihleri arasında 20'ncisi düzenlenecek Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali'ne ev sahipliği yapacak. Restorasyon çalışmaları tiyatronun üst kısmından başlatılacak ve festivalde ara verilecek, festival sonrasında da yoğunlaşılacak.

HER TAŞINA DOKUNULACAK

Restorasyonun festivali etkilemesini önleyecek şekilde sözleşmeye madde koyup iş programının hazırlandığını vurgulayan Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Mehmet Ali Özgün, yer tesliminin yapıldığı projenin 1 yıl süreceğini açıkladı. Tiyatro binasının ciddi bir onarıma ve sağlamlaştırmaya ihtiyaç duyduğunun altını çizen Özgün, projede tiyatrodaki hemen her taşa dokunulacağını söyledi.

MİNİMUM MÜDAHALE

Restorasyonun sonunda tiyatronun üst bölümünün de seyirciye açılıp açılamayacağını şimdiden söylenemeyeceğini belirten Özgün, "Amaç, tiyatronun kullanılıp kullanılamayacağı tartışmalarına son vermek. Bize kalan bu mirası gelecek kuşaklara bırakmak için dikkatli bir yenileme yapılması şart. Taşların bazıları sökülebilir. Aslına en uygun şekliyle, minimum müdahaleyle tadilatın tamamlanmasını istiyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aspendos'a 5 yıl gecikmeli proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN