EXPO'ya ilk kepçe

Antalya'daki EXPO 2016'nın yapılacağı alana gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, baretini ve tulumunu giyip bindiği iş makinesiyle yıkılacak eski binalara ilk kepçeyi vurdu

Giriş Tarihi: 11.3.2013
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Antalya'daki EXPO 2016'nın yapılacağı alanda yıkılması belirlenen eksi binalara iş makinesiyle ilk kepçeyi vurdu. Bin 112 dönümlük tarım araştırmaları yapan BATEM'in alanına yapılacak dev fuar alanının düzenlenmesindeki ilk fiziki hamleyi yapmak için gelen Bakan Eker, iş tulumunu ve baretini giyip kullandığı iş makinesiyle ilk kepçe darbesini vurdu.

96 BİNA YIKILACAK
Çiçek ve Çocuk temasıyla yapılacak fuar alanındaki 103 eski binayı ilgili kuruluşlarca incelettiklerini açıklayan Eker, 96'sının yıkımına karar verildiğini söyledi. Kalan 7 binanın da değerlendirilebileceği kanısına varıldığını belirten Eker, tarihi, kültürel değerleri varsa o maksatlarla kullanımına devam edileceklerini söyledi.

285 YENİ TÜR BİTKİ

Bir yandan da botanik çalışmalarının da yapılması gerektiğini anlatan Eker, alanda 42 değişik türden 329 ağaç olduğunu söyledi. Bunlara ilaveten 285 tür bitkinin dikileceğini belirten Eker, "Antalya'nın endemik bitkileri ve burada yetiştirilebilecekler olarak 45 tür ağaç ve ağaççık, 62 tür çalı, 29 tür mevsimlik çiçek, 75 tür tıbbı ve aromatik bitki, 34 tür meyve, 16 tür tropik meyve, 24 tür soğanlı süs bitkisi olmak üzere, 285 tür bitkinin daha dikilebileceğini tespit ettik" açıklamasını yaptı.

DRENAJ VE SET YAPILACAK
Altı yapı çerçevesinde alanda uygulanacak drenaj çalışmaları ve set çalışması olduğunu da açıklayan Eker, "Bu alan 2 taraftan suyla çevreleniyor. Taşkınlara karşı yeraltı sularının çekilmesi lazım. Set çekilerek de beklenmedik taşkınlara karşı korunması gerekiyor. Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, drenaj çalış masını yapacak" dedi.

GÜNEY KORE'DE STANT
Yurt dışındaki fuarın tanıtımına yönelik çalışmaların da yapıldığını kaydeden Eker, "Uluslararası fuarlara katılıyor, tanıtım günleri düzenleniyor. Antalya'nın en iyi şekilde tanıtımın yapılmasıyla, yabancı katılımın daha fazla olmasına yönelik çalışılıyor. Nisan ayında Güney Kore Garden EXPO'suna iştirak edilecek. Burada Antalya EXPO'yu tanıtan bir çalışma yapılıyor" dedi. Eker, Aspendos Bulvarı üzerine yapılacak ajansın düzenlenmesinin başlandığını duyurdu.

SEMBOL ÇİÇEK KARARI AÇIKLANMADI
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, başkanlığını yaptığı EXPO Yönetim Kurulu Toplantısından çıkan sonuçları basın toplantısında paylaştı. Toplantıda EXPO 2016'nın sembolü olarak belirlenen çiçeğin açıklanacağı beklentisinde olanlar, bekledikleri cevabı alamadı. Hangi çiçeği sembol seçeceklerini henüz belirlemediklerini belirten Eker, "Antalya için en güzelini, en iyiyi seçme çabamız var. Çiçekle ilgili henüz bir karara varmış değiliz. En güzel şekilde Antalya'ya değer katacak şekilde bir sembol. Bizim amacımız semboldür, kalıcı bir şeydir. Fazla ticari değerden ibaret değil. Uzun vadeli ve birçok vasfı birlikte taşımasına dikkat ediyoruz" dedi.

ARAZİLERE TOPLULAŞTIRMA

Bakan Eker, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü vasıtasıyla bölgedeki 8 köyün 100 bin dönümlük arazisini toplulaştıracaklarını ve projeyi uygulamaya çalıştıklarını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EXPO'ya ilk kepçe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN