Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazineler keşfediliyor

Giriş Tarihi: 12.3.2013
Antalya Orkidelerini ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Derneği (ANTOK), Antalya Orman Bölge Müdürlüğü ve Akdeniz Üniversitesi Botanik Bahçesi Araştırma ve Uygulama Merkezi işbirliği ile yürütülen 'Antalya'nın Beşi Bir Yerde' isimli koruma projesi kapsamında tehlike altındaki türlerin yayılış bölgelerine tanıtım tabelaları yerleştiriliyor. Projeyle, nesli tehdit altındaki türler hakkında farkındalık yaratılması amaçlanıyor.

İLK TABELA KEMER VE KAŞ'A

Antalya sınırlarında yayılış gösteren, kritik olarak tehlike altındaki beş bitki türü üzerinde koruma ve eğitim çalışmalarını içeren "Antalya'nın Beşi Bir Yerde" projesi kapsamında, Kemer ve Kaş ilçelerinde bulunan türlere ait yayılış bölgelerine tür tanıtım tabelaları yerleştirildi. Kemer Orkidesi (Ophrys climacis) ve Olimpos Safranı (Crocus wattiorum) türlerinin ana yayılış merkezi olan Kemer Kesme Boğazı Mevkii'ne, Kaputaş Andızotu (Inula sechmenii) türünün dünya üzerindeki tek yayılış alanı olan Kaş Kaputaş bölgesine yerleştirilen tabelalarla yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan türler hakkında farkındalık yaratılması hedefleniyor.

İKİ DİLDE TANITILIYOR
Antalya Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerince yerleştirilen tabelalarda, bitki türleri hakkında Türkçe ve İngilizce bilgilere yer verilirken, proje kapsamında yer alan türlerden Kangay'ın (Rhaponticoides hierroi) tabelası ise önümüzdeki günlerde türün yayılış alanı olan Sinan Değirmeni Mevkii'ne yerleştirilecek.

SIRADA SİDE CANAVAROTU

Antalya'nın Beşi Bir Yerde projesinin son türü Side Canavarotu'nun (Orobanche sideana) ana yayılış alanı olan arkeolojik alan içindeki Side kumulları için Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'ndan gerekli iznin alındığını belirten proje yürütücüsü ve Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İsmail Gökhan Deniz, önümüzdeki günlerde diğer iki bölgeye de tür tanıtım tabelalarının yerleştirileceğini söyledi. Türkiye'de günümüze kadar tespit edilen 12 bin bitki taksonundan en az dörtte birinin Antalya sınırları içerisinde yayılış gösterdiğini söyleyen Deniz, bu bitki türlerinden yaklaşık 600'ünün endemik olduğuna dikkat çekti. Deniz, bitki türü sayısı bakımından Antalya'nın tek başına bir çok Avrupa ülkesinden bile daha zengin olduğunu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazineler keşfediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN