Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rus kongre turisti artıyor

Antalya'yı gezen Rus gazeteciler, Rusya ekonomisi güçlendikçe yurtdışında kongre yapan şirket sayısının arttığını söyledi

Giriş Tarihi: 13.3.2013
Antalya Kongre Bürosu koordinatörlüğünde gerçekleşen tanıtım gezisi kapsamında, Rusya'da kongre, toplantı ve etkinlik (MICE) alanında yayın yapan 8 Rus gazeteci ve editör Antalya'ya geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü, Antalya Tanıtım Vakfı, Antalya Kongre Bürosu ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) işbirliğinde gerçekleşen 4 günlük tanıtım gezisinin ilk durağı Kaleiçi oldu.

KONGRE TURİSTİ ARTIYOR

Rus gazeteci ve editörler, Rusya'da kongre turizminin gelişimi konusunda SABAH Akdeniz'e özel açıklamada bulundu. Tur- Mayak Enformasyon Ajansı'nın Baş Editörü Andrey Kruzhalin, son 10 yıldır yurtdışında kongre yapan Rus şirket sayısının hızla arttığını söyledi. Özellikle ilaç firmaları sponsorluğunda gerçekleşen tıp kongrelerinin yoğunlukta olduğunu belirten Kruzhalin, ayrıca petrol ve doğalgaz firmalarının da artık yurtdışında kongre düzenlemeye başladığını söyledi.

RAKİP AVRUPA DEĞİL İSRAİL

Antalya'nın resort turizmde Rusya için çok önemli bir destinasyon olduğunu belirten Kruzhalin, kongre turizmi alanında da otel kapasitesi ve kalitesi ile öne çıktığını kaydetti. Rus şirketler için önceliğin fiyat-kalite olduğunu anlatan Kruzhalin, "Antalya bu alanda başarılı. Son dönemde özellikle Yunanistan fiyat indirimleri ile kongre turistini çekmeye çalışıyor. Ancak Türkiye'nin vizesiz giriş kolaylığı, Antalya'yı öne çıkartıyor" dedi. İsrail'in vizesiz geçiş olanağı ile Antalya'ya önemli bir alternatif olduğunu ifade eden Kruzhalin, "Ancak Antalya fiyat-kalite dengesi ile öne çıkıyor. Ayrıca Ukrayna ve Belarus gibi ülkeler de Rusya'nın kongre turizmi pastasından önemli pay alıyor" diye konuştu. Djmag Dergisi Baş Redaktörü Igor Merkulov ise Antalya'nın kongre turizminde de bir marka haline geldiğini vurguladı. Merkulov, "Kıyı turizminde olduğu gibi, kongre turizminde de Rus turist sayısının her yıl katlanarak artacağını söyleyebilirim. Rus ekonomisi güçlendikçe, yurtdışında kongre düzenleyen şirket ve topluluk sayısı da artacaktır" dedi.

TANITIM GEZİSİ
Antalya tanıtım gezisi, 15 Mart'ta sona erecek. Rus misafirleri ise yoğun bir program bekliyor. Lara, Kundu, Belek, Kemer, Göynük ve Beldibi'nde turistik tesisleri inceleyecek olan Rus gazeteci ve editörler ayrıca, Kaleiçi ve Yat Limanı, Aspendos, Perge ve Side Antik Kenti, Antalya Müzesi ile Tahtalı Olympos Teleferik, Antalya Akvaryum, ICF Airports Havalimanı, ANFAŞ EXPO Center'ı da gezecekler.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rus kongre turisti artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN