Kapalı alanda sigara hileleri

Giriş Tarihi: 14.3.2013

Kapalı alanda sigara içme yasağını hemen her fırsatta delen eğlence mekanları, denetimlerde ceza alamamak için türlü hilelere başvuruyor. Bunun için kendisini ihbar edenler bile var

Kapalı alanlarda sigarayı yasaklayan yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren Antalya'da denetimlere başlayan İl Tütün Kontrol Kurulu ekipleri, yasağa uymayan kişi ve işletmeleri ceza yağmuruna tutuyor. Ceza ödememek ve sigara içen müşterilerini kaybetmemek isteyen işletmeciler ise bu denetimlere karşın türlü hilelere başvurmaya başladı. Mekanların otoparklarında bulunan personelin denetim ekiplerinin geldiğini içeriye haber vermesi ile başlayan önlemler, masalara kül tablası yerine meşrubat kutusu ya da küçük vazolar koyulmasıyla destekleniyor. Yasağı delmek isteyen restoran, kafetarya ve bar gibi işletmelerin kullandığı yöntemler arasında en ilginci ise işletme sahiplerinin kendi kendilerini ihbar etmeleri oldu. Ekiplerin her bir mekana ihbar olsa da gecede sadece bir kez gittiklerini tesbit eden işletme sahipleri, sigara içilmeyen erken saatlerde kendi kendilerini ihbar etmeye başladı. İşletmeciler, ihbarın ardından yapılan denetim sonrası müşterilerine sigara içebileceklerini söylüyor. Durumdan rahatsız olan sigara içmeyen müşteriler ihbarda bulunacak olursa da aldıkları yanıt. "Biz bu gece o mekana gittik, sigara içilmiyordu" oluyor.

GECE YARISI İZNİ

Sabahın ilk saatlerine kadar hizmet veren işletmeler ise sigara yasağını kaldırmak için ekiplerin denetimlerine son verdikleri saatleri bekliyor. Genellikle gece yarısından sonra yapılmayan denetimler nedeniyle işletmelerinde sigara içilmesine bu saatlerde izin veren mekan sahipleri, geliştirdikleri karşı uygulama sayesinde idari para cezası ödemek zorunda kalmıyor.

HAKSIZ REKABET
Yasağa uymayan işletmelerin kanunlara uymamanın yanı sıra haksız rekabet yarattığını söyleyen Nar Bistro'nun işletme sahibi Güçlü Baytekin, "Biz restoranımızda kesinlikle sigara içilmesine müsaade etmiyoruz. Fakat müşterilerimiz sigara içilmesine göz yuman yerleri tercih ediyor. Burada haksız bir rekabet var. Kanunlara uyduğumuz için iş kaybı yaşıyoruz. Kontrollerin artması gerekiyor" şeklinde konuşarak konunun diğer bir boyutuna dikkat çekti.

ELEKTRONİK SİGARA YASAK
Son günlerde tiryakiler arasında yaygınlaşan elektronik sigaranın, kapalı alanda sigara içemeyenlerin sorunununa çare olacağı beklentisi ise Sağlık Bakanlığı'na takıldı. Sağlık Bakanlığı, tiryakilerin sıkça sordukları bu soruyu internet sitesinden cevaplayıp, elektronik sigaraların kapalı alanlarda içilmesinin yasak olduğunu kamuoyuna duyurdu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kapalı alanda sigara hileleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN