Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ailesel yatkınlık kalp hastalığında önemli etken

Giriş Tarihi: 15.3.2013
Kalp ve damar hastalıkları, dünyada ve Türkiye'de ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor. Kalp hastalıklarına yol açan risk faktörlerinin başında ise genetik yatkınlık geliyor. Birinci derece yakınlarında kalp ve damar hastalığı olan kişilerin bu hastalıklara yakalanma riski, diğerlerine göre 12 kat daha fazla. Bu risk üzerine olumsuz çevresel faktörler de eklendiğinde, hastalık kaçınılmaz hale geliyor. Medstar Hayat Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Mustafa Kar, kalp ve damar hastalıklarının oluşumunda genetik yatkınlığın etkisi hakkında bilgi verdi.

GENETİK FAKTÖRLER

Kalp ve damar hastalıklarının oluşumunda genetik risk taşıyor olmak için ailede bir erkek üyenin 55 yaşından, kadın üyenin de 65 yaşından önce kalp krizi geçirmiş olması gerektiğini belirten Op. Dr. Kar, "Sigara, beslenme alışkanlıkları, hareketsiz bir yaşam, tansiyon ve şeker hastalığı gibi risk faktörlerine vücudun vereceği yanıtı, genetik yapı belirlemektedir. Kalp ve damar hastalıklarına yol açan tüm risk faktörlerine karşı önlem aldığı halde hastalığa yakalanan ya da tüm risk faktörlerine dikkat etmediği halde hiç kalp hastası olmayan kişiler de olabilir" dedi.

KOLESTEROL YÜKSEKLİĞİ
Kalp hastalıkları için çok belirleyici genetik bazı durumlar olduğunu vurgulayan Kar, "Bunlardan en önemlisi ailesel kolesterol yüksekliğidir ki düzenli takip gerektiren hastalıkların başında gelir. Bu hastalarda kalıtımsal olarak aşırı kolesterol yüksekliği vardır ve kalp damar hastalıkları için risk oluşturmaktadır. Bu kişilerde kalp ve damar hastalığı çocukluk yaşlarında başlar, 20'li yaşlarına geldiklerinde damarları kendilerinden onlarca kat yaşlanmıştır" diye konuştu.

YEME ALIŞKANLIĞI DEĞİŞTİRİLMELİ
Anne ya da babasından birinde kalp ve damar hastalığı olan kişilerin, düzenli sağlık kontrollerine önem vermesi gerektiğini açıklayan Kar "Ancak ailesinde kalp hastalığı olan her kişi, kalp krizi geçirecek ya da kalp hastası olacak diye bir kural yoktur. Damar yapısını sağlıklı olan ebeveynlerinden almış olabilir. Genetik olarak yatkınlık olmasa da bazı ailelerde yaşam şekli, özellikle mutfak alışkanlıkları, tüm aile bireyleri için yüksek risk taşır ve bu hastalıklar ortaya çıkabilir" dedi. Kalp ve damar hastalıklarının risk faktörleri arasında genetik yatkınlığın dışında; sigara, yağlı gıdalarla beslenme, obezite, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, hareketsiz yaşam ve stres geldiğini belirten Kar, "Genetik yatkınlık hariç, diğer faktörlerden korunmak mümkündür" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ailesel yatkınlık kalp hastalığında önemli etken
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN