Türkiye'nin en iyi haber sitesi

24 saat hız kontrolü başladı

Giriş Tarihi: 17.3.2013

Trafik kazalarından kaynaklanan kayıpların azalmaması üzerine, denetimde yeni yöntemler uygulanmaya başladı. Artık 24 saat radar kontrolü var

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan kaza analizleri raporuna göre; ölümlü ve yaralamalı kazalara neden olan aşırı hız gibi trafik kuralı ihlallerinin, seyyar radar ikaz levhaları ve devamında trafik ekiplerinin bulunduğu bölgelerde yapılmadığı belirlendi. Söz konusu levhaların ve trafik ekiplerinin olmadığı bölgelerde ise sürücülerin başta hız olmak üzere birçok trafik kuralını ihlal ederek, kazalara neden olduğu ortaya çıktı. İKAZ

LEVHASI KALKTI

Sürücüler üzerindeki yakalanma riski algısını arttırmak için, başta hız ihlali olmak üzere trafik kurallarına uyma alışkanlığını kazandırmak amacıyla yeni yöntemler geliştirildi. Yeni düzenlemeye göre seyyar radar ikaz levhalarının kaldırılmasına karar verildi. Mevcut sistemde bir radar aracıyla gündüz 5, gece ise 3 saat olmak üzere toplam 8 saat hız denetimi yapan trafik birimlerinin denetim süresi 24 saate çıkarıldı. Hız denetiminin yüzde 50'lik bölümü, şehir içi ve dışı yollarda, gece ve gündüz seyir halinde çevirme ekibi olmadan, diğer yüzde 50'lik bölümü ise sabit radar ve çevirme ekibiyle birlikte yapılacak. Otoyollardaki denetimler de çevirme ekibi olmadan gerçekleşecek. Ekiplerin olmadığı yerlerde hız sınırını aşan sürücülere ceza makbuzu posta ile yollanacak.

IŞIK İHLALİNE SON

Aynı raporda şehir içerisinde ölüm ve yaralanmayla sonuçlanan trafik kazalarının yüzde 20'sinin de kavşaklarda geçiş hakkı ve kırmızı ışık ihlalinden kaynaklandığı belirlendi. Bu ihlallerin tespiti için teknolojik sistemler yaygınlaştırılırken, bu sistemin olmadığı kavşaklarda ihbarlı denetim yöntemiyle denetlemeler yapılacak. Emniyet kemeri takma oranı 2015'e kadar şehir içinde yüzde 70, şehir dışında yüzde 90, 2020'ye kadar şehir içinde yüzde 80, şehir dışında da yüzde 100'e çıkarılması hedefleniyor. Yeni uygulama ile Antalya trafiğinde kural ihlallerinin büyük ölçüde azalacağına inandığını belirten Emniyet Müdür Yardımcısı Akif Aktuğ, ekiplerin 24 saat boyunca görevde olup özellikle aşırı hız yapan sürücüleri tespit edeceğini ifade etti. Denetimlerin hız ve emniyet kemeri takmamanın neden olduğu ölümleri aşağıya çekeceğini söyleyen Aktuğ, "Hızdan kaynaklanan ölümlü ve yaralamalı kazaların olduğu yollardaki kontroller daha da arttırılacak. Gece radarları sabit olmayacak, her yerde görevli olacak. Sürücüler artık her an, her yolda radara yakalanabilir" dedi. Fahri trafik müfettişlerinin katkısıyla özellikle kavşaklardaki seçici göz uygulamasının artacağına da dikkat çeken Aktuğ, "Antalya Valisi Sayın Ahmet Altıparmak başkanlığında toplanan Antalya Kent Trafik Platfor- mu, eğitim, denetim, mühendislik hizmetleri ve acil yardım konuları üzerine yoğunlaşıp kararlar alıyor. Bu karar kent trafiğine adapte ediliyor" şeklinde konuştu.

ŞİKAYETLERİNİZİ YAZIN
Trafikte yaşanan sorunların çözümünde vatandaşların çok önemli bir rol oynadığını ifade eden Aktuğ, Antalyalıların yaşadıkları trafik sorunlarını www.antalya. pol.tr adresi aracılığı ile Antalya Kent Trafik Platformu'na iletebileceklerini ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
24 saat hız kontrolü başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN