Özel sektör 2012'de çakıldı

MÜSİAD Antalya Şubesi'nin düzenlediği konferansta konuşan Prof. Dr. Arzova ekonomiyi değerlendirdi, özel sektörün geçen yıl hiç büyüyemediğini söyledi

Giriş Tarihi: 18.3.2013
Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Antalya Şubesinin düzenlemiş olduğu "Ekonomide 2012 gerçekleşmesi ve 2013 beklentileri" konulu konferans Antalya Talya Oteli Convention Center'de gerçekleşti. Konferansa konuk konuşmacı olarak katılan Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. S.Burak Arzova ekonomideki son gelişmeleri ve gelecek ekonomik oluşumları rakamlarla anlattı.

2012 SIKINTILI GEÇTİ

Prof. Dr. Burak Arzova ilk olarak orta gelir tuzağı üzerinde durdu. 2011 yılında ülkemizin çok önemli gelişmelere ev sahipliği yaptığını dile getiren Arzova; "2011'de yüzde 8.5'luk bir büyümeyi gerçekleştirdik. 2012 yılında ise bazı sıkıntıları yaşadık. 2012'de kelimenin tam anlamı ile çakıldık. Yüzde 2 civarında bir büyüme hızı bekliyorum. 2012 makro değerler açısından olumlu geçti. Cari açık noktasında da önemli adımlar atıldı" dedi. Genç nüfustaki işsizliğe işaret eden Prof. Arzova, "Bu rakamlar İspanya ve Yunanistan'da her ne kadar yüzde 50'ler civarında olsa da bizde de yüzde 22 gibi bir rakamda. Ancak Avrulıların serbest dolaşım hakları var. Zengin Avrupa ülkelerine gidebiliyorlar" dedi. 2012 yılında niçin az büyüdüğümüzü anlatan Arzova özel sektörde büyüme katsayısının yüzde 0 olarak gerçekleştiğinin altını çizerek, bunu da iç talepteki daralmaya bağladı.

ÇİN'İN TAKİPÇİSİYİZ

İç daralmayı ihracatla aşmak istediğimizi ama ihraç etmek için ithal etmek zorunda olduğumuzu dile getiren Prof.Arzova, cari açık nedeniyle de ithalatı frenlediğimizi sözlerine ekledi. Konuşmasının devamında 2013 yılına dair beklentilerini de paylaşan Prof. Arzova, Türkiye'nin son dönem sağlam bir ekonomik yapı sergilediğini, Amerika ve Çin gibi ekonomik güçlerin yarış içinde olduğuna dikkat çekerek, önümüzdeki 30 yıl içinde Çin'in dünyanın en büyük ekonomik gücü haline geleceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel sektör 2012'de çakıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN