İlk yasaklar kendi kurumuna

Obezite ve sigaraya karşı yapılan savaşta ordu komutanı olan Dr. Özdemir, önce kendine kurumundaki personeline yasak koyup vatandaşlara örnek olmaya başladı

Giriş Tarihi: 19.3.2013
Antalya'da yapılan obezite ve sigarayla mücadele savaşında ordu komutanı olan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Murat Özdemir, önce kendi personeline koyduğu kurallar silsilesiyle seferberlik ilan ettiği vatandaşa örnek oluyor. Kurum yemekhanesinden beyaz ekmek ve tuzu kaldırma gibi girişimlerde bulunan Dr. Özdemir, bahçeye de spor aletleri koyduracak. Her hafta sonu 2 yaşındaki kızı Albina ile 2'şer saat yürüyüş yapan Özdemir, yürünecek parkın tercihini spor yoldaşına bırakıyor.

AMAÇ OLUŞMADAN ÖNLEMEK

Yıl içinde kamu kurumlarının dış cephelerine giydirmeler, Akdeniz Üniversitesi gibi kurumlarla ortak çalışmalar, sağlıklı yaşam için kısa mesajlar içeren masa takvimi, başta okullar ve halkın yoğun olduğu yerlerde eğitici toplantılar gibi projeleri hayata geçirecek olan Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, temel amaçları olan hastalıkların oluşumunu önlemek adına her türlü taktiği kullanıyor.

SAĞLIĞA KULAÇ ATIN

Sağlık Bakanlığı'nın 'Adım adım 10 bin adım' yerine yüzmeye elverişli olunmasından dolayı 'Sağlığa kulaç at' sloganını geliştirdiklerini belirten Özdemir, yemeği keserek değil, düzenli ve dengeli beslenip bol aktivite ile obeziteyle savaştıklarını söyledi. İnsan vücudunun hareket ederek dengesini bulduğunun altını çizen Özdemir, "Eskiden kalp gibi ağır ameliyatların ardından 1- 2 ay yatırılırdı. Şimdi hasta, bazı ameliyattan çıktıktan 6 saat sonra yürütülüyor" diye tıp dünyasındaki değişimi ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk yasaklar kendi kurumuna
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN