Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EXPO 2016 için milyarlık yatırım

EXPO için Antalya'ya 1 milyar liralık yatırım geleceğini açıklayan Türel: "Bazı yatırımları Büyükşehir Belediyesi gerçekleştirmeli. Ak Parti iktidarı olarak her türlü desteği vereceğiz"

Giriş Tarihi: 21.3.2013
Yaklaşık 180 milyon liralık bütçeye sahip olan EXPO 2016, altyapı projeleri ile birlikte Antalya'ya yaklaşık 1 milyar liralık yatırım getirecek. Konuyla ilgili açıklama, Antalya Milletvekili ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel'den geldi. EXPO'nun altyapı projeleri çerçevesinde Antalya'ya büyük yatırımlar geleceğini vurgulayan Türel, 2016 yılında gerçekleştirilecek EXPO'nun ulaşım, taşkın suyu önleme ve her türlü altyapısının tamamlanmasıyla birlikte Antalya'nın yaklaşık bir milyar liralık yatırımla tanışacağını açıkladı.

İKİ PROJE İLE 320 MİLYON LİRA
Menderes Türel, yatırımların ana başlıklarını da paylaştı. En büyük bütçeli projelerin başında, Kuzey Çevre Yolu Projesi geliyor. Türel, 37 kilometrelik bu yolun Isparta Karayolu bağlantısına kadar olan yaklaşık 20 kilometrelik bölümü, EXPO'ya yetiştirileceğini açıkladı. Türel, bu proje kapsamında 200 milyon liralık harcama gerçekleştirileceğini söyledi. Ayrıca, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na bağlı DSİ Genel Müdürlüğü'nce gerçekleştirilecek ve EXPO alanının sel tehlikesinden önlenmesine yönelik olan Küçük Aksu Barajı Projesi için 120 milyon lira harcanacak.

BÜYÜKŞEHİR'E ÇAĞRI

Bazı yatırımların da Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirmesi gerektiğini belirten Türel, bu noktada Büyükşehir Belediyesi'ne AK Parti iktidarı olarak her türlü desteği vereceklerini bildirdi. AK Parti iktidarı olarak CHP'li Büyükşehir Belediyesi'ne verdikleri destekten dolayı, bugüne kadar olduğu gibi mutluluk duyduğunu vurgulayan Türel, bu projelerin Antalya'nın, Antalyalılar'ın projeleri olduğunu ve bu çerçevede Antalya'ya hizmet için siyasi parti farkı gözetmeksizin herkese destek olmaya devam edeceklerini kaydetti.

100 MİLYON LİRALIK KREDİ ALINDI
Büyükşehir Belediyesi'ne EXPO alanında yapacağı altyapı yatırımları için 39 milyon 520 bin euro yani yaklaşık 100 milyon liralık bir kredi temin edildiğini ifade eden Türel, bu kredi sözleşmesinin İller Bankası ve Büyükşehir Belediyesi'nce kısa bir süre içerisinde imzalanacağını müjdeledi. Doğu Çevre Yolu'nun da Büyükşehir Belediyesi tarafından Karayolları Genel Müdürlüğü'ne devredilmesi halinde Karayolları tarafından tamamlanacağını açıkladı. Türel, yaklaşık 20 kilometreyi bulan bu yolun da 90 milyon liraya mal olacağını açıkladı. Türel, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Karayolları Genel Müdürlüğü'nden talep ettikten sonra yapmaktan vazgeçtiği Gazi Bulvarı üzerindeki üç kavşağın, Karayolları tarafından EXPO'ya kadar tamamlayacağını ve bunlar için de 30 milyon harcanacağını kaydetti. Türel, öte yandan, Antalya Batı Çevre Yolu'nun da 2014 yılı içinde tamamlanması planlandığını da sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EXPO 2016 için milyarlık yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN