Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaçak içkiye karşı amansız mücadele

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün hem vatandaşın hem turistin sağlığını ciddi bir şekilde tehdit eden kaçak içkiye karşı yürüttüğü mücadele, turizm sezonu öncesi hız kazandı

Giriş Tarihi: 21.3.2013
Antalya Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, kaçak içkiye karşı başlatılan amansız mücadeleyi yaz sezonunun yaklaşmasıyla birlikte daha da arttırmaya hazırlanıyor. Kaçak içki satan ve temin eden kişilere göz açtırmamayı hedefleyen denetim ekipleri, geçen yıl sergiledikleri performansın üzerinde bir çalışma ile turizmin başkentini kaçak içkiden temizlemeye kararlı.

2012'DE 5 BİN 517 ŞİŞE

2012 yılı içerisinde 3 bin 285 denetim gerçekleştiren ekipler, yaptıkları bu denetim sonucunda 5 bin 517 adet kaçak içki tespit etti. Gazino, bar, restoran, otel gibi tesislere yapılan denetimlerde ele geçirilen 5 bin 517 adet içki imha edilirken, bu tesislerden alınan 172 numunenin laboratuvar analizleri sonucunda 13 tanesinin hacmen alkol miktarlarının, mevzuatta olması gerekenden düşük olduğu da tespit edildi.

DENETİMLER ARTACAK

Antalya genelini kapsayan denetimlerin turizm sezonunun açılmasının ardından katlanarak artacağını belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı, "Bu konudaki hassasiyetimiz devam etmekte olup, turizm sezonunun açılışı dikkate alınarak denetimlere ağırlık verilecek" dedi. 2013 yılının ilk 3 ayında 74 denetim gerçekleştirdiklerini ifade eden Dallı, bu yıl geçen sene gerçekleştirdiği denetim sayısının üzerine çıkılacağını belirtti.

100 TOPLANTI YAPTI
Kaçak içkiyle mücadelenin sadece denetimler ile değil eğitim çalışmaları ile de sürdürüldüğünü dikkat çeken Dallı, 2012 yılı içerisinde gıda güvenliği, gıda mevzuatı, alkollü içkilerin tüketimi ve satışı ile sahte ve kaçak alkoller başlıklı 100 adet toplantı düzenleyip, toplamda 779 kişinin bilgilendirilmesinin sağlandığını aktardı. 2013 yılı içerisinde düzenlenen alkollü içki seminerine katılan 41 sektör temsilcisine de konunun önemi hakkında bilgi aktarıldığını ifade eden Dallı, eğitim çalışmalarının kaçak ve sahte içki satışını engellemeye büyük ölçüde yardımcı olacağını söyledi.

FAZLASI CAN ALIR!
Kaçak içki ve sahte alkolün insanda ölümle sonuçlanacak sağlık sorunlarına neden olduğunu aktaran AÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehtap Türkay, "Alkollü içeceklerde etil alkol kullanılır. Sahte içki kar elde etmek için metil alkol kullanılıyor. Metil alkol boya inceltici bir maddedir. Körlük gibi olumsuz etkilerin yanı sıra aşrı dozda ölüm meydana gelir" dedi.

TURİSTLER ÖLMÜŞTÜ
Geçen yıllarda Türkiye'nin yurt dışındaki imajını zedeleyen olayların yaşanmasına neden olan kaçak içki, ülke ve dünya gündemini uzun süre meşgul etmişti. 2009 yılında Kemer'de yaşanan ilk skandalda, 7 Alman öğrenci kaldıkları otelde kendilerine kaçak içki verilmesi sonucu zehirlenmiş, 3 öğrenci kurtarılamamıştı. 2011 yılında Bodrum'da yaşanan ikinci skandalda ise kaçak içkiden zehirlenen 20 Rus turistten 3'ü hayatını kaybetmiş, 17'si ise uzun süre tedavi görmüştü. Ülke turizmini büyük zarara uğratan kaçak içki skandalları yabancı ülkelerde günlerce manşetlere taşınmış ve bu ülkelerden Türkiye'yi ziyaret etmeyi planlayan kişilerde Türkiye'nin güvenli bir yer olmadığı düşüncesi oluşturulmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçak içkiye karşı amansız mücadele
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN