Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bebek isteyen 3 ay önce doktora gitsin

Giriş Tarihi: 22.3.2013

Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Salar, rahat bir hamilelik dönemi geçirmek ve sağlıklı bir bebek sahibi olmak için, gebelik öncesinde yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi

Bebek sahibi olmayı planlamaya başladığınız andan itibaren sağlıklı bir gebelik ve doğum süreci için uzman yardımı almak çok önemli. Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Zeki Salar rahat bir hamilelik dönemi geçirmek ve sağlıklı bir bebek sahibi olmak için, gebelik öncesinde yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

RİSKLERİN ARAŞTIRILMALI

Günümüzde, bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin daha bilinçli davrandıklarını söyleyen Op. Dr. Salar, "Geçmişte hamilelik döneminde dahi düzenli kontrollerini yaptırmayan çiftlere daha sık rastlanıyordu. Oysa ki bu kadar önemli bir kararı aldıktan hemen sonra; olası risklerden uzak bir hamilelik geçirmek ve sağlıklı bir bebeğe sahip olabilmek için; hamileliğin başlamasından en az 3 ay önce doktora başvurmak gerekmektedir. Doktorla yapılan ilk görüşmede çiftin ailesinde genetik hastalıklara rastlanıp rastlanmadığı ve doğuştan gelen bir risk taşınıp taşınmadığı sorgulanır. Böyle bir rahatsızlık olması durumunda ise çiftlere hastalık konusunda danışmanlık yapılmaktadır" dedi.

KORUYUN!

Op. Dr. Salar hamilelik öncesinde bazı tetkiklerin yapılması gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi: "Tam kan sayımı, tam idrar tahlili, hepatit taramaları, açlık kan şekeri, tiroid fonksiyon testleri ve tansiyon ölçümü mutlaka yapılmalıdır. Küçük çaplı bir check up programını anımsatan bu testler sayesinde; bir hastalık tespit edildiği takdirde, hamilelik öncesi gerekli tedaviye başlanması mümkün olabilmektedir."

SİGARA, ALKOL VE STRESTEN UZAK DUR
Hamilelik öncesinde anne adayının yaşam tarzında bazı düzenlemeler yapması gerektiğini belirten Op. Dr. Salar, sözlerine şöyle devam etti: "Gebelik öncesinde 'pap smear' testi yapılır. Anne adayında hamilelik başlamadan vajinal enfeksiyon varsa tedavi edilir. Jinikolojik muayenelerde, miyom ya da rahimde şekil bozukluğu gibi düşüğe ve erken doğum riskine sebep olabilecek sorunlar varsa tespit edilir. Öte yandan, anne adayları sigara ve alkol kullanımını tamamen kesmeleri, düzenli beslenme alışkanları edinmeleri, egzersizi hamilelik öncesinde, sırasında ve sonrasında bir yaşam alışkanlığı olarak benimsemeleri gerektiğinin yanı sıra doktora danışmadan ilaç kullanmamalarının önemi konusunda uyarılmaktadır. Bu dönemde, radyasyondan olduğu kadar; stresten de uzak kalması gereken anne adayına bebeğin sağlıklı gelişimi için folik asit takviyesi verilmektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bebek isteyen 3 ay önce doktora gitsin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN