Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya'da peş peşe tanıtım

Rusya'da peş peşe gerçekleşen iki turizm fuarı için Antalya'dan tanıtım çıkarması yapıldı

Giriş Tarihi: 22.3.2013
Almanya'nın ardından en çok turist gönderen ülke olan Rusya'ya Antalya'dan tanıtım çıkarması yapıldı. 16-19 Mart'ta Moskova'da gerçekleşen INTOUR Turizm Fuarı'nın ardından, Rusya'nın en büyük turizm fuarı MITT Moskova da kapılarını 20 Mart'ta açtı. Bu yıl 20'nci yılını kutlayan MITT Fuarı'na 85 ülkeden bin 800 firma katılıyor. Fuarı, kapanış tarihi olan 23 Mart'a kadar 80 bin sektör profesyonelinin ziyaret etmesi bekleniyor.

RUSYA ÇIKARMASI

Rusya pazarının önemli tur operatörleri Tez Tour ile Coral Travel, INTOUR Fuarı'na katılım gösterirken, Pegas ve Anex gibi pazarın diğer önemli aktörleri ise MITT Fuarı'nı tercih etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı da her iki fuara da katılım gösterdi. Türkiye'ye Rusya'dan gelen 3 milyon 600 bin turistin yaklaşık 2 milyon 800 binini ağırlayan Antalya'dan her iki fuara da önemli katılım oldu.

TEK HANELİ BÜYÜME

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır, INTOUR ve MITT izlenimleri sonrası, Rusya pazarını değerlendirdi. Rusya'nın uzun süredir her yıl çift haneli büyüdüğünü hatırlatan Çorabatır, "Rusya pazarında büyüme sürecek. Ancak eskiden olduğu gibi çift haneli büyümeler zor. Yaz sezonunda çift haneli büyüme olsa da kış sezonuyla birlikte, yıllık artışın tek haneli olmasını bekliyoruz" diye konuştu.

ERKEN REZERVASYON

Avrupa'nın ardından Rusya'da da erken rezervasyona ilginin arttığını ifade eden Çorabatır, "Son dakika satışlarının yoğunlukta olduğu Rusya'da, Türk tur operatörlerinin çalışmalarıyla erken rezervasyon sistemi gelişiyor. Bu ön satışlarda otellerin pazarlanmasında turizmcilere çok büyük avantaj getiriyor. Elini güçlendiriyor" dedi.

KIŞ TURİZMİ GELİŞMELİ
Antalya'da artan yatak kapasitesiyle ilgili de önemli tespitlerde bulunan Çorabatır, "Antalya'nın önümüzdeki yıllarda daha fazla yatağı kaldırabileceğini düşünmüyorum. Artan arz, işletmeci açısından, karlılıkları düşürebilir. Antalya'da yeni yatak arzlarıyla beraber fiyat-kalite dengesini tutturamayanların dolulukları da düşecek. Kasım-Mart döneminde yapılacak organizasyonlarla kış turizmi canlandırılmalı."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'da peş peşe tanıtım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN