Türkiye'nin en iyi haber sitesi

73'ünde diploma aldı

Giriş Tarihi: 24.3.2013

Medical Park Antalya Kalp Hastanesi'nde kalp kapakçığı ameliyatı olan 73 yaşındaki Fatmana Ağar, hastanede geçirdiği zamanda Hasta Okulu Projesi'ne katılıp uzman hasta diploması aldı

73 yaşına kadar hiç okula gitmeyen Fatmana Ağar, kalp kapağının değiştiği Medical Park Antalya Kalp Hastanesi'nde Hasta Okulu Projesi kapsamında uzman hasta diploması aldı. Çok duygulanan Fatmana Ağar, "Bu yaşımda hem sağlığıma kavuştum hem de diploma aldım" diyerek sevincini dile getirdi. Okuma ve yazması olmayan Fatmana Ağar, tansiyonunun yükselmesinin ardından gittiği hastanede kalp hastası olduğunu öğrendi. Bunun üzerine birçok hastanede muayene olan 73 yaşındaki Ağar, ikna edici cevap alamayınca son olarak Medical Park Antalya Kalp Hastanesi'ne başvurdu. Kolesetrolü ve şekeri olmayan Ağar'a yapılan tetkiklerde kalp kapakçığının değişmesi gerektiği söylendi.

SAĞLIKLI GÜNLERE DÖNDÜ

Kalp Hastanesi Direktörü Prof. Dr. Hüseyin Okutan ve Opr. Dr. Şahin Kapan tarafından ameliyata alınarak kalp kapağı değişen 73 yaşındaki Fatmana Ağar, tekrar sağlıklı günlerine döndü. Hayatı boyunca hiç okula gitmeyen Ağar'a Hasta Okulu Projesi kapsamında Medical Park Antalya Kalp Hastanesi tarafından uzman hasta sertifikası verildi. Bu hareket karşısında çok duygulanan Ağar, "Beni tekrar hayata bağlayan doktorlarıma, hastane çalışanlarına teşekkür ediyorum" diye konuştu. Op. Dr. Şahin Kapan, Fatmana Ağar'ın kendilerine göğüs ağrısı ve nefes darlığı şikayetiyle başvurduğunu belirterek, "Aort kapağında çok ciddi darlık saptandı ve kendisine açık kalp ameliyatı uygulanarak aort kapağı yaşı gereği biyoprotez dediğimiz metal olmayan kapak ile değiştirildi. Biyoprotez kapağın metal kapağa avantajı, hastanın ömür boyu kan sulandırıcı ilacı kullanmak ve 3 haftada bir kan testi yaptırmak zorunda kalmamasıdır" dedi.

YAŞAM KALİTESİ ARTIYOR
Kalp ve damar hastalıklarının günümüzde en sık görülen hastalıkların başında geldiğini belirten Prof. Dr. Hüseyin Okutan, insanların bu hastalıklara karşı alması gereken önlemleri bilmesine rağmen uygulamadıklarını belirtti. Medical Park Antalya Kalp Hastanesi'nde hastalara sadece ameliyat uygulamakla kalmadıklarını belirten Prof. Dr. Hüseyin Okutan, "Hastayı sağlığına kavuşturduktan sonra, yaşam kalitesini artırıcı eğitimler ve tavsiyeler üzerinde özenle duruyoruz" diye konuştu.

HASTA OKULU PROJESİ NEDİR?
HASTA Okulu projesinin içeriğinden de bahseden Prof. Dr. Okutan, "Bu projede Medical Park Antalya Kalp Hastanesi'nde hastalara yapılacak ameliyat, ameliyat sonrası dönem ile ilgili kapsamlı bilgi veriliyor. Bu bilgi ışığında bilinçli olarak ameliyat olan hastalara daha sonra ise diploma sunuluyor. Hastanın hastaneye ilk adım attığı günden taburcu olana kadar geçen sürede verilen bu eğitime Hasta Okulu Projesi deniyor. Hasta okulunun amacı, hastalara hastalıkları ile ilgili tam olarak bilinçlendirmek, hata yapma riskini en aza indirmek ve yaşam kalitesini arttırmaktır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
73'ünde diploma aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN