Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yıpranma payı açıklığa kavuştu

SGK İl Müdürü Selim Erol, AGC'de düzenlenen toplantıda gazetecilere yıpranma hakkını anlattı

Giriş Tarihi: 24.3.2013
Gazetecilerin 2008'de elinden alınan ve 1 Şubat 2013 itibariyle iade edilen yıpranma haklarına ilişkin soruları cevaplamak için Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nde gazeteciler ile buluşan Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Selim Erol ve SGK Muratpaşa İlçe Müdürü Haluk Bilgiç yapılması gerekenleri anlattı.

GAZETECİ BORÇLANACAK

Fiili Hizmet Süresi Zammı'na ilişkin hükümleri tek tek izah eden Erol, "Bu 5 yılın iade edilebilmesi için işverenin 1 Ekim 2008 ile 1 Şubat 2013 tarihleri arasında sizlerin gazetecilik yaptığına dair bir belge vermeli. Fiili hizmet süresi zammı prim farkını ödemek için bu belge ile bize başvuru yapmanız gerekiyor. Bu başvuruya istinaden işverenleri tarafından verilen prim hizmet belgesi dikkate alınarak tahakkuk eden borç miktarı belirlenecektir" dedi.

SON BAŞVURU MAYIS'TA

Fiili hizmet süresi zammı prim farkını kendi cebinden ödeyerek söz konusu yılların yıpranma payını sadece sarı basın kartı sahibi gazetecilerin alabileceğini ifade eden Erol, "Son ödeme tarihleri aylığını her ayın 1'inde alanlar için 1 Ağustos 2013, aylığını her ayın 15'inde alanlar için ise 15 Ağustos 2013'tür" dedi.

SON BAŞVURU 1 MAYIS'TA
Özel sektörde çalışan gazeteciler için son başvuru tarihinin 1 Mayıs olduğunu belirten Erol, kamuda çalışan basın mensuplarının 15 Mayıs'a kadar başvuruda bulunabileceğini ifade etti. Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni ve Basın Enformasyon İl Müdürü Esen Diler'in de katıldığı bilgilendirme toplantısı sonunda her iki kurumun yöneticileri birbirlerine plaket vererek, ortak yürüttükleri çalışmalar için teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıpranma payı açıklığa kavuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN