Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanser hastalarından 'Kanser Okulu' dersi

Medstar Kanser Hastanesi ile Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Kanser Okulu'nun son dersinde, kanser hastaları deneyimlerini anlatacak

Giriş Tarihi: 29.3.2013
Dünyada her yıl 13 milyon "yeni kişi" kansere yakalanıyor. Ülkemizdeyse bu sayı yıllık neredeyse 200. Sigaradan uzak yaşam, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz yapma ve basit bazı çevresel faktörlere dikkat edilmesi ile tüm bu kanserlerin neredeyse yarısı, ortaya çıkmadan yok edilebilir. 55 yaş ve üzeri 25 yıldan fazla sigara içen bireylerin yılda bir kez akciğer tomografisi yaptırması, 40 yaş sonrası kadınların düzenli mamografi çektirmesi, 20 yaş ve üzeri tüm kadınların ayda bir kez kendi kendine meme muayenesi yapması, aktif cinsel yaşamı olan kadınların 3 yılda bir rahim ağzı muayenesinden geçmesi, 50 yaşından sonra tüm bireylerin dışkıda gizli kan veya periyodik kalın bağırsak incelemeleri yaptırması; sık görülen akciğer, meme kanseri, bağırsak, rahim ağzı kanserinin erken dönemde yakalanmasını sağlayan hayat kurtarıcı önlemlerdir. Son yüzyılın korkulu rüyası haline gelen kanser ciddi oranda önlenebilir bir hastalık. Kanserden korunmada erken tanının öneminin doğru anlatımı ve toplumun kansere karşı bilinçlenmesinin sağlanması, bu hastalıkla mücadelede önemli başarılar sağlamakta. Kanser ile doğru mücadele, korkudan uzak ve doğru bilgilerle donatılmış bireyler ile yapılır. Çocukların daha ilkokul çağından itibaren bilinçlendirilmesi, fast food türü gıdalar ve gazlandırılmış içeceklerden uzak tutulması, spor alışkanlığına teşvik edilmesi, gençlerimize sigaranın zararlarının yeterli düzeyde anlatılması, kanserden uzak bir gelecek adına son derece önemli.

KANSER BİLİNCİ OLUŞTURDU

Kanser tanı ve tedavisinde Türkiye'de ilklerin gerçekleştirildiği merkezlerinden biri olarak hizmet veren Medstar Kanser Merkezi, "Kanserle Savaş" misyonu doğrultusunda toplumu bilgilendirmek amacıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile "Kanser Okulu"nu hayata geçirdi. Kanser Okulu ile toplumun kanser ile ilgili doğru bilgiye ulaşmasının kolaylaştırılması, çıkar amaçlı oluşturulmaya çalışılan toplumsal kanser korkusunun azaltılması, kanserin önlenebilir bir hastalık olduğu algısının pekiştirilmesi ve kanserde erken tanı için farkındalık yaratılması amaçlandı.

HASTALAR ANLATACAK

Kanser Okulu'nun Kasım 2012'den bu yana gerçekleştirilen ve alanında uzman birbirinden ünlü isimlerin, kanseri tam detayları ile ele aldığı toplantıların sonuncusu, "Kanser Okulu Özel Ders Programı" adıyla, bu kez hastalar tarafından gerçekleştiriliyor. Kanser Okulu Özel Dersi"nde bu hastalıkla karşılaşmış bireyler tedavi süreçlerinde yaşadıkları deneyimleri, sağlık camiasından, yetkililerden ve çevrelerinden beklentilerini anlatacak. Programa katılacak olan Antalya halkı, yerel yetkililer ve doktorlar bu kez hastalarının hastalık süreçlerinde yaşadıklarını, deneyimlerini, hayata bakışlarını ve verecekleri mesajları dinleyecek.

DENEYİMLERİNİ PAYLAŞACAKLAR
Kanser Okulu'nca kanser haftasına özel hazırlanan derste ülkemizde kanserle karşılaşan bireylerin yaşama tutunuşları, takip ve tedavi süreçlerine bakış açıları ele alınacak. Daha önce, tanı ve tedavi yöntemleri, kanser taramalarındaki teknolojiler ve kullanılan ilaçlardaki yeniliklerin ele alındığı toplantılar, yerini hastaların hastalık süreçlerinde yaşadıkları ve kazandıkları deneyimler üzerine kurgulanacak. Antalya halkının ve doktorların ders boyunca dinleyici olacakları toplantıda, hastaların kanserden korunmaya yönelik vereceği mesajlar da olacak.

DERS ÖNCESİ SERGİ

Yüze yakın hastanın tedavi sürecinde yaptıkları resimler kendi fotoğrafları ve duygularını içeren mektupları eşliğinde sergilenecek. Açılış kokteyli sonrası tüm hastalar adına üç hastaya ödül verilecek.

KONUŞMACILAR

Havva Böcek "Meme kanseri ile mücadele", Gülcihan Akçay "Bir nakil hastasının yaşama tutunuşu", Fahrettin Remzi Sadi "Akciğer kanseri ile başa çıkma" ve Necati Açıkgöz "Kanser ve Yaşam" konularında konuşma yapacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanser hastalarından 'Kanser Okulu' dersi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN