Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İranlılar kışı kurtardı

İranlılar 13 günlük Nevruz bayramı coşkusunu Antalya'da yaşıyor. Oteller İranlı turistlere özel aktiviteler hazırlıyor. İranlılar ile bazı oteller tam doluluğa ulaştı

Giriş Tarihi: 30.3.2013
Ne- vruz dolayısıyla 13 gün lük resmi tatil yapan İranlılar, soluğu Antalya'da aldı. İranlı turistlerin ilgisiyle Antalya'daki bazı otellerin doluluk oranı yüzde 100'e ulaştı. Otel yönetimleri İranlı turistlere özel eğlence ve aktiviteler hazırladı.

ALIŞVERİŞ CANLANDI

Farsça'da 'Yeni Gün' anlamına gelen Nevruz'u bayram olarak kutlayan İranlı turistler, 17 Mart-2 Nisan dönemini kapsayan Nevruz Bayramı için Antalya'nın yolunu tuttu. Çoğu çocuklu ailelerden oluşan İranlı turistler, Antalya'ya alışveriş, eğlence, Manavgat Irmağı'nda bot turu ile Beşkonak Köprülü Kanyon'da rafting ve kano yapmaya geliyor. Antalya Havalimanı'nın İran'dan charter uçuşlara kapalı olması nedeniyle İranlı konuklar Van, Gaziantep ve Isparta üzerinden Antalya'ya geliyor.

DOLULUK ORANI ARTTI

Otellerinin 346 odasının 300'ünün İranlı turistlere rezerve edildiğini belirten Grand Prestige Hotel Side Genel Müdürü Fatih Güven, geçtiğimiz yıllara göre Antalya'ya gelen İranlı turist sayısında bir azalma olmasına rağmen otellerindeki doluluğun yüzde 100'e ulaştığını söyledi.

YILDA 30 BİN İRANLI

Bu yıl İran'la yaşanan politik sıkıntılar ve İran riyalinin ABD doları karşısında değer kaybetmesi nedeniyle İran'dan Antalya'ya gelen turist sayısında bir düşüş olduğunu belirten Grand Prestige Hotel Side Genel Müdürü Fatih Güven, "Ancak otelimiz için tersi bir durum söz konusu. Satış pazarlama ekibimizin bu pazara yönelik çalışmalarıyla Nevruz Bayramı'nda otelimize gelen turist sayısı geçen yıla göre yüzde 20 arttı diye konuştu. Türkiye Otelciler Federasyonu'ndan alınan bilgilere göre, Türkiye'ye Nevruz döneminde son 3 yılda ortalama 400 bin İranlı geldi. Bunların paket turlarla geleni yaklaşık 100 bin dolayında.

ÇOĞU ANTALYA-İSTANBUL'A
Nevruz için gelenlerin yüzde 70'i, İstanbul ve Antalya'ya geliyor. Çok az da İzmir ve yakın bölgesi var. Son 3 yılda, Antalya'ya Nevruz'da gelenlerin ortalaması 30 bin dolayında. Antalya'ya bir yıl gelen İranlılar'ın yüzde 30'u ise Nevruz'da geldi. İstanbul'a Nevruz'da gelenlerin ortalaması 40 bin dolayında.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İranlılar kışı kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN