Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dehalar Antalya'daydı

Ulusal Antalya Matematik Olimpiyatları'nın 18'incisinde matematik dahileri bir araya geldi. 6 saatlik iki aşamalı maratonda 700'e yakın öğrenci mücadele etti

Giriş Tarihi: 1.4.2013
Akdeniz Üniversitesi Matematik Bölümü ve Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Ulusal Antalya Matematik Olimpiyatları'nın 18'incisi yapıldı. Konyaaltı Belediyesi ve Toros Koleji sponsorluğunda gerçekleşen Olimpiyata, Türkiye'nin çeşitli illerinde 8, 9, 10 ve 11'inci sınıfta okuyan matematik alanındaki dehaları katıldı.

PRESTİJLİ OLİMPİYAT

Olimpiyat Jüri Başkanı, Prof. Dr. İlham Aliyev TÜBİTAK Olimpiyatlarından sonra Türkiye'nin en prestijli Matematik Olimpiyatları olan Ulusal Antalya Matematik Olimpiyatları'nın bir marka haline geldiğini ve bu olimpiyatlara her yıl Türkiye'nin hemen hemen tüm illerinden geniş öğrenci katılımı olduğunu ve 18 yıldır bir üniversite tarafından yapılan tek olimpiyat olduğunu belirtti. Bu tür organizasyonların yetenekli öğrencilerin kendilerini gösterebilmesi açısından bir fırsat olduğunu belirten Aliyev, bu organizasyonların ülke genelinde artması gerektiğini vurguladı. Dünya Matematik Olimpiyatları'nı hazırlayan ekipte de yer alan Aliyev, "Geleceğin bilimini yaratacak ve geliştirecek olan bilim adamları, bu gün öğrenci olan genç dehalardır. Onları zamanında keşfetmek ve doğru yönlendirmek için Olimpiyatlar çok önemli organizasyonlar. Yirmi yıl önce Dünya Matematik Olimpiyatları'nda hiçbir başarı gösteremeyen Türk Milli Takımı, son yıllarda çok büyük atılımlar yaptı. Bu başarıda Ulusal Antalya Matematik Olimpiyatlarının da azımsanmayacak katkısının olduğu inancındayım" dedi.

İKİ AŞAMALI

Olimpiyata 700'e yakın öğrenci başvurdu. Test ve klasik olmak üzere iki aşamadan oluşan olimpiyatında toplam 30 sorunun çözümü için 6 saat süre verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dehalar Antalya'daydı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN