Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Silifke'de ler tarihi yerleri mesken tuttu

Baharla birlikte Afrika'dan göç eden ler, Mersin'in Silifke ilçesindeki tarihi mekanları mesken edindi.

Giriş Tarihi: 1.4.2013 10:03
Mersin'in Silifke İlçesine göç etmeye başlayan ler, tarihi Jüpiter Tapınağı'ndaki dikili taşlara yuva yaptı.

Veteriner Hekim Lokman Eren, baharın müjdecisi leyleklerin Afrika'da geçirdikleri kış mevsiminin ardından Hatay üzerinden Türkiye topraklarına girmeye başladıklarını belirterek, Türkiye'ye göç eden leyleklerin daha önce yuva yaptıkları bölgelere geldiklerini söyledi. Leyleklerin geldikleri ilk 7-8 günde yuvalarını yaptıklarını belirten Eren, "30-34 gün kuluçka dönemleri oluyor. Gündüzleri erkek, geceleri ise dişiler yuvada kalıyor.

Yavruları ortak besliyorlar. Ülke genelinde 35 bin leyleğin yuva yaptığı tahmin ediliyor. Leylekler, sağlıklı bir çevrenin simgesi olarak da görülüyorlar. Genellikle sulak bölgelerin yakınlarında ve tarım arazileri çevresinde yuva kuran leylekler, halk arasında renklerine uygun olarak kara, sarı gagalı ve hacı olarak adlandırılıyor. Bölgemizde yaygın olarak buğday, mısır, çeltik, soya, nohut, yer fıstığı, susam, patates ve pamuk ekiminin yapılması dolayısıyla yörede oldukları sürede leylekler besin ihtiyaçlarını karşılıyor.

Bu dönemde ürünlere zarar veren böcek, sürüngen ve kemirgen hayvanlarda yaşanan artış, diğer hayvanların yanı sıra leyleklerin de tüketimi sayesinde tabi dengesine kavuşuyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silifke'de leylekler tarihi yerleri mesken tuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN