Batı Akdeniz'in YGS başarısı

Batı Akdeniz'in 3 kenti Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) ilk 10'a girme Meclis üyeleri ‘HES’leşti başarısı gösterdi. Isparta 5’inci, Antalya 8’inci, Burdur ise 9’unculuk elde etti

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarında Batı Akdeniz'in üç kenti ilk 10'a girme başarısı gösterdi. YGS sonuçlarına göre Isparta 5'inci, Antalya 8'inci, Burdur ise 9'uncu oldu. Antalya'nın en fazla göç alan kent olduğunun hatırlatan Antalya Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, bu sezon 25 bin yeni öğrenci aldıktan sonra Türkiye'nin en başarılı ilk 10 kenti arasında olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

ISPARTA YÜKSELİŞTE

Isparta, YGS 2013'te Ankara, Karabük, Denizli ve Aydın'ın ardından Türkiye'nin en başarılı 5. kenti oldu. Isparta Millî Eğitim Müdürü Muhammet Öztürk, Isparta'nın eğitimde fiziki altyapısını tamamlayan, eğitim kalitesi yönünden büyük düşünerek öğrenci merkezli eğitimle başarıyı arttırmaya çalışan bir il olduğunu söyledi. Isparta fiziki altyapı ile teknoloji donanımı açısında bir sıkıntı bulunmadığını belirten, derslik başına öğrenci sayısını 20 olduğunu ve öğretmen açıklarının bulunmadığını belirtti. Isparta'nın geçen yılki YGS'deki Türkiye'deki en başarılı sekizinci şehir olduğunu belirten Öztürk, bu yıl en başarılı beşinci il olmalarının kendilerini son derece mutlu ettiğini anlattı.

BAŞARI TESADÜF DEĞİL

Bu başarının tesadüfü olmadığını ifade eden Öztürk, "Eğitim sadece dört duvar arasındaki okulda öğretmenin ve öğrencinin ilişkisi değildir. Sosyal çevre, aile, okul yönetimi ve tüm sosyal donatı ve paylaşımlarla bu başarıyı yakaladık. Başarımızın her yıl artmasının nedeni de budur" dedi. "Hedefimiz gelecek yıl YGS'de en başarılı 3 il arasına girmektir" diyen Öztürk, "Bu amaçla Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Eğitim Fakültesi ile Isparta Milli Eğitim Müdürlüğü arasında eğitimde iş birliği protokolü imzaladık. Protokol doğrultusunda artık üniversiteler ve okullar birlikte daha iyi ve güzeli tespit etmek için çalışacağız" diye konuştu. Öztürk, YGS'de başarısızlığın bir kader olmadığını ifade ederek, çalışıldığı taktirde mutlak suretle başarının elde edileceğini sözlerine ekledi.

BURDUR GERİLEDİ

Yükseköğretime Geçiş (YGS) sınavında geçen yıl puan türlerinde ilk sırada yer alan Burdur, bu kez 8 basamak gerileyerek, 9'uncu sırada yer aldı. Burdur'un yıllardır başarılı iller arasında yer aldığını aktaran Vali Nurettin Yılmaz, amacın eğitimdeki başarıyı sürekli yakalamak olduğunu söyledi. Bu yıl en başarılı iller sıralamasında 9'uncu sırada yer aldıklarını aktaran Burdur Valisi Nurettin Yılmaz, "Burdur bu başarılara alışık. Öğrencilerimize üniversite yaşamlarında başarı diliyorum. Öğrencilerimizin aynı başarıları önümüzdeki yıllarda da artırarak devam ettirmeleri temennimiz" dedi.

HEDEFİMİZİ TUTTURDUK
Antalya Milli Eğitim Müdürü O.Nuri Gülay, her geçen yıl başarı çıtalarının arttığını söyledi. İlköğretim ve lise başarısını arttırma projeleri ile Vali Ahmet Altıparmak'ın başlattığı Değerler Eğitimi Projesi sayesinde başarının kalıcı olmaya başladığını ifade eden Gülay, "Çok sevinçliyiz. Öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve velilerimize çok büyük destekleri var. Özellikle sendika başkanlarının desteğine çok teşekkür ediyorum. Başarı, tüm Antalya'nın başarısıdır. Emeklerimiz boşa çıkmadı" dedi.

'İLK 10'A GİRMEK BAŞARI'
Burdur Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin kentin her sene eğitim alanında belli bir başarı seviyesini yakaladığını vurguladı. İlk 10'a girmenin başarı sayıldığına işaret eden Çetin, "Başarılı olmaya devam edeceğiz. Başarının kentteki öğrenci sayısıyla birebir irtibatlı olduğunu düşünmemek lazım. Burdur'daki başarımız öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin eğitim konusuyla gerektiği gibi ilgilenmesinden kaynaklanıyor" şeklinde konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Batı Akdeniz'in YGS başarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN