Haluk ÜNCEL: Ak Parti belediyeciliği

Giriş Tarihi: 4.4.2013
Önceki gün bazı gazetelerde yer alan bir haberi belki gözden kaçmıştır düşüncesiyle sizlere aktarmaya çalışacağım.
Haber şu; Avrupa İş Konseyi (EBA) tarafından "En İyi Belediye Başkanı" ve "En İyi Şehir" alanlarında verilen Sokrates ödüllerine, Kumluca Belediyesi ve Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya aday gösterildi.
Ne var bunda diyebilirsiniz... Ama önce Avrupa İş Konseyi'nin ne olduğunu ve ölçülerini yazalım, kararı ondan sonra verirsiniz.
1953 yılında İngiltere'de kurulan EBA, Avrupa Rektörler Kulübü (CRE), Uluslararası Liderler Kulübü (ICL) ve KGMV iş birliği ile yönetilmektedir.
EBA, her yıl dünyadaki tüm ülkeler hakkında merkezi Belçika'da bulunan Avrupa Pazar Araştırması Örgütü, Merkezi Almanya'da bulunan Baden-Wurttemberg İhracat Akademisi, Çek Cumhuriyeti Müşavirlik ve Pazarlama Uzmanları Birliği, İsviçre Kalite ve Standart Enstitüsü aracılığı ile araştırmalar yapmaktadır.
EBA ödül komitesi himayesinde kitle iletişim araçları desteğiyle hangi firmaların, belediyelerin, organizasyonların veya şahısların EBA seçim kriterlerine uygun olduğuna ve ödülü hak edip etmeyeceğine karar vermektedir.
Yani, öyle sıradan bir ödül değil. İşin bir başka ilginç yanı ise; EBA tarafından Türkiye'de Sokrates ödüllerine daha önce 2011 yılında Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 2012 yılında da Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek layık görülmüştü… Bu yılki adayları da bahsettiğim gibi Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya... Bunların hepsinin de Ak Parti'li belediyeler olduğunu hatırlatmakta da yarar var.
Bu ülkenin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, boşuna Ak Parti Belediyeciliği kavramını kullanmıyor. Var olanı, CHP'li ve MHP'li belediyelere hatırlatıyor. "Eğer, siz de bizim hizmet anlayışımıza uygun hareket eder ve hizmeti vatandaşın ayağına götürürseniz, ancak öyle başarılı olabilirsiniz ağlayarak, sızlayarak, borç edebiyatı yaparak, sürekli engelleniyorum teranesi ile hareket ederseniz olduğunuz yerde sayarsınız" demeye getiriyor.
Kumluca'nın "En İyi Belediye Başkanı" "En İyi Şehir" adayı seçilmesinin yukarıdaki satırların altında yatan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hizmet anlayışını Hüsamettin Çetinkaya'nın eksiksiz, hatta daha da ileri götürmesi yatmaktadır.
Kendisini kutluyor ve diğer belediye başkanlarına örnek olmasını diliyoruz…
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Ak Parti belediyeciliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN