Turizme bahar bereketi

İki aylık büyük düşüşün ardından turist sayısı Mart ayında artıya geçti. Gelen her 100 turistin 45'ini Almanlar oluşturdu. En büyük artış ise Norveç ve Belçika'dan

Giriş Tarihi: 4.4.2013
Tarihin en düşük turist sayısı ile 2013'e giriş yapan Antalya'ya Mart avuntusu. Antalya'da ilk iki aylık dönemde turist sayısı geçen yıla oranla yüzde 9 düşmüştü. Mart ayında aylık bazda yüzde 10 artış yakalanırken, üç aylık dönemde de gelen turist sayısında tekrar artıya çıkıldı. Ocak-Mart döneminde turist sayısı yüzde 1 arttı ve 626 bine ulaştı. Geçen yıl aynı dönemde 624 bin seviyesindeydi.

100 TURİSTİN 44'Ü ALMAN

Ocak-Mart döneminde en çok turist gönderen ülke 281 bin turist ile Almanya oldu. Üç aylık dönemde gelen her 100 turistin 45'ini Almanlar oluşturdu. Rusya 47 bin turist ile ikinci sırada yer alırken, Rus turist sayısında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 12 artış yaşandı. Rusya'nın pazar payı ise yüzde 7'de kaldı.

NORVEÇ VE BELÇİKA

En ciddi artışın yaşandığı pazar ise Norveç ve Belçika oldu. Norveç'ten gelen turist sayısı üç aylık dönemde yüzde 52 arttı ve 30 bine ulaştı. Norveç bu artışla, en çok turist gönderen ülkeler sıralamasında üçüncü oldu. Belçika'da ise artış yüzde 63 oldu ve 25 bin turistle Belçika sıralamada dördüncü oldu.

FRANSA'DA KAYIP BÜYÜYOR

Son yılların en ciddi artışının yaşandığı Fransa'da ise büyük kayıp yaşandı. 2011'in üç aylık döneminde yaklaşık 50 bin turistin geldiği Fransa'da, 2012'de turist sayısı 33 bine düşmüştü. Ocak- Mart döneminde Fransız turist sayısı yüzde 61 düşerek 12 bin seviyesine geriledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizme bahar bereketi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN