Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uyanıkların kumdan kaleleri yıkıldı

Giriş Tarihi: 5.4.2013

Çaldıkları deniz kumunu satmaya çalışan uyanıklar, Maden Ocakları ile Ruhsatları İnceleme Komisyonu'na takıldı

Antalya İl Genel Meclisi (İGM) Maden Ocakları ile Ruhsatları İnceleme Komisyonu'nun Serik bölgesinde yaptığı denetimlerde birçok hafriyat firmasının deniz kumu sattığı belirlendi. İllegal yollarla kamuya ait plajlardan toplanan plaj kumlarının poşetlenerek inşaat firmalarına satıldığını tespit eden komisyon üyeleri, hazırladıkları raporu İGM'nin Nisan ayı toplantısında meclis üyelerinin bilgisine sundu.

İŞTE O FİRMALAR
Komisyonun Serik bölgesi içerisinde yaptığı denetimlerde Kocayatak beldesi sınırlarında bulunan U.P. Beton Yapı'ya ait firmada, deniz kumu dahil her türlü hafriyatın bulunduğu ve firmanın faaliyet gösterdiği alanın tarım arazisi olması nedeniyle ruhsatının da olmadığı belirtildi. Yine Serik ilçesi Atatürk Caddesi üzerinde faaliyet gösteren T.Nakliyat A.Ş. Göksu İnşaat'ta 5 kamyon deniz kumu tespit edildiği komisyon sözcüsü tarafından açıklandı.

BAŞKA FATURA ÇIKARDI

Raporda Ö.M. adlı firmada da 5 kamyon, Y. Ticaret şirketinde 10 kamyon ve E. İnşaat firmasında da 4 kamyon deniz kumu tespit edildiğini belirten komisyon üyeleri, firma yetkililerinden söz konusu kumlara ait faturaları istediklerinde 2 A grubuna dahil olan kumların faturalarını göstererek, yalan beyanda bulunduklarını ifade etti.

KUMLAR PLAJDAN ÇALINTI

Deniz kumunun Sıfır A grubu bir kum olduğunu ve hiçbir yolla üretilemediğini belirten Maden Ocakları ile Ruhsatları İnceleme Komisyonu eski Başkanı Bayram Dal, "Bu tür kumun insan eliyle üretilmesi mümkün değil. Özellikle sıva malzemesi olarak kullanılan bu kum, inşaatçıların işlerini büyük kolaylıklar sağlıyor. Kumun değerini bilen hafriyat firması sahipleri ise yasak olduğu halde bu kumları plajlardan çaldıktan sonra, poşetleyerek satışını yapıyor" diye konuştu.

FATURA SAHTEKARLIĞI
Denetimler sırasında Sıfır A grubu deniz kumu için 2A grubu kumların faturalarını göstererek, yaptıkları ticaretin kanuna uygun olduğunu kanıtlamaya çalışan işletmeciler olduğunu söyleyen Dal, "Gömlek satıyorlar, sattıkları malın faturasını isteyince pantolon faturası gösteriyorlar" dedi. Sunulan rapor, gereğinin yapılması için konu Çevre ve Sağlık Komisyonu'na havale edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uyanıkların kumdan kaleleri yıkıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN