Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İstihdam' işbirliği

ATSO, Pazartesi günü Büyükşehir, Muratpaşa, Kepez, Konyaaltı, Döşemealtı ve Aksu belediyeleri ile istihdam yaratmak için "UMEM Beceri 10 Projesi İşbirliği Protokolü" imzalanacağını açıkladı

Giriş Tarihi: 6.4.2013
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya'nın 6 belediyesi ile UMEM Beceri 10 Projesi Protokolü imzalayacaklarını açıkladı. Protokole Antalya Büyükşehir, Muratpaşa, Kepez, Konyaaltı, Döşemealtı ve Aksu belediyelerinin imza atacağını belirten Başkan Budak, "İşsizlik Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri. Antalya'da kurumlar arasında kurulacak büyük işbirliği ile mesleksiz ve işsiz gençlerimizi meslek ve iş sahibi yap- mayı hedefliyoruz" dedi. ATSO, Milli Eğitim Müdürlüğü, Çalışma ve İşkur İl Müdürlüğü, Antalya Ticaret Borsası, Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi tarafından yürütülen UMEM Projesi'ne ilk defa merkez belediyelerinin de katılacağını belirten Budak, "İmzalanacak olan bu protokol ile belediyelerimiz projenin bilinirliğine yönelik tanıtım destekleri vermeyi, iş arayanları Beceri10 meslek kurslarına yönlendirmeyi, işgücü ihtiyacının tespiti için İşgücü Piyasası İhtiyaç Analizi çalışmalarına katkı sağlamayı taahhüt edecekler. İşsizlik sorununun çözümüne yönelik çalışmalarımız bu birliktelik ile büyük güç kazanacak" diye konuştu.

UYGULAMA ALANI GENİŞLEDİ
Üç yıl önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğinde sanayi sektörüne ara eleman yetiştirmek için hayata geçirilen BECERİ'10 "Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM)" projesi hakkında da bilgi veren Başkan Budak projeye "hizmetler" ve "tarım" sektörlerinin de dahil edilmesi ile uygulama alanının daha da genişletildiğini belirtti. Budak, "İş dünyasından gelen talepler doğrultusunda istihdam garantili yeni kurslar açmayı sürdüreceğiz. Antalya'da şu ana kadar sanayi sektöründe 17 farklı meslek kursu açıldı. Bu kursları başarıyla bitirerek meslek sahibi olan kursiyerlerin yüzde 92'si firmalarda istihdam edildi. Hizmetler sektöründe ise kat hizmetleri, satış temsilcisi, transfer elemanı, aşçı yardımcısı, servis elemanı yardımcısı, bar görevlisi yardımcısı, satış elemanı, kasiyer, cilt bakım ve temel makyaj, manikür pedikür, sekreter, masör, güzellik uzmanı olmak üzere 786 kişinin katılımı ile 38 kurs açıldı. Halen kurslar devam ediyor dedi."

MESLEK SAHİBİ YAPILIYORLAR
"İşsizlik ve mesleksizlik" sorununun Türkiye'nin önemli sorunu olduğunu ifade eden ATSO Başkanı Budak, "UMEM Beceri 10 projesi kapsamında öncelikle illerdeki yerel işgücü piyasası ihtiyaçları tespit ediliyor. İŞKUR'a kayıtlı işsizler arasından sanayi, hizmet ve tarım sektörlerinde ihtiyaç duyulan iş kolları belirleniyor, ihtiyaçlar doğrultunda nitelikli işgücü yetiştiriliyor, gençler meslek sahibi yapılıyor ve istihdamları sağlanıyor. Proje kapsamındaki kursiyerlere teorik eğitim döneminde günlük 20 TL, işbaşı eğitim döneminde ise 25 TL ücret ödeniyor sigortaları İŞKUR tarafından karşılanıyor. Kursları başarılı bitiren kursiyerleri istihdam eden firmalara sigorta prim teşviki sağlanıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İstihdam' işbirliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN