ABT 30 yaşında

30. kuruluş yıldönümü kutlayan Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu (ABT) 1983 yılında Antalya'da profesyonel anlamda kurulan ilk tiyatrodur

Giriş Tarihi: 7.4.2013
Antik çağlarda bölgesinde 72 görkemli tiyatro binasına sahip Antalya'nın 1960'lara gelinceye kadar, 1932'de açılan Antalya Halkevi dışında bir tiyatrosu yoktu. 1935'lerde, 40'larda, 50'lerde yaz aylarında Antalya'ya zaman zaman tiyatro grupları gelirdi. Özellikle yaz aylarına rastlayan Ramazanlarda, Çınaraltı, Şarampol, Vatan kahvesi gibi bilinen kahvehanelerde meddahlar gösteri yapar, Karagöz ve Hacivat oynatılırdı. 1932-1945 yılları arasında Antalya Halkevi'nde sahneye konan temsiller halkın tiyatro ihtiyacını bir süre karşıladı. Bugünkü Büyükşehir Belediyesi binasının yanında güzel bir bahçe vardı. İsmi Aypark'tı. Burada istiridye kabuğu şeklindeki sahnede, Avrupa'dan gelmiş sanatçılar gösteriler yapar; seyircilerin oturduğu yerin üstünde direklere gerilmiş tellerin üstünde sık sık cambazlar da becerilerini sergilerlerdi. İstanbul ve Ankara'dan gelen gezici tiyatro grupları yaz aylarında Karaalioğlu Parkı'nda Öğretmenler Gazinosu (bugün B.Şehir Nikah Salonu) denilen yerde, Antalya Tophane Çay Bahçesi'nde sahne alır; kış aylarında ise Borsa Kahvesi'nde gösterilerini sahneleme imkânı bulurlardı. Bunların dışında Antalya Lisesi öğrencileri ile ilkokul öğrencileri birkaç ay içinde hazırladıkları yıl sonu tiyatro oyunlarını Antalya Halkevi'nde halka sunarlardı.

İLK TİYATRO GİRİŞİMLERİ
Antalya'da bir tiyatro topluluğu kurma girişimleri ilk kez 1961 yılında başlar. Antalya Lisesi Resim Öğretmeni Esen Emekcil tarafından Antalya Lisesi öğrencilerinden oluşturulan tiyatro grubu, Halkevi Sahnesi'nde ilk olarak"İp Oyunu" adlı eseri oynadı. Daha sonraki dönemde amatör tiyatro çalışmaları, Mustafa Ediboğlu, İlhan Arıca, Kadir Küçükzeybek, Volkan Teoman, Osman Çıkla, Sümer Tilmaç, Mehmet Rifat Aras, Yusuf Yalçın gibi gençler tarafından, Ahmet Tekelioğlu'nun 1967'de kurduğu ve başkanlığını yaptığı Antalya Tiyatro Kurma ve Yaşatma Derneği'nin Antalya Oda Tiyatrosu Sahnesi'nde sürdürüldü. İlk provalar Cumhuriyet Meydanı'nda Ömer Kutsal'a ait binanın (Çatı Restoran'ın) alt katında Güzel Sanatlar Galerisi'nde yapılıyor; sahneye konulan eserin son provaları ise eski Halkevi binasının tiyatro salonunda Nuri Erkal ve Güngör Türkeli'nin nezaretinde yürütülüyordu. Antalya Oda Tiyatrosu o yıllarda Antalya çevresinde sık sık turneye çıkarak ilçelerde temsiller verdi.

DÜNDEN BUGÜNE ABT

Antalya'da profesyonel anlamda ilk tiyatro çalışmaları hareketi, 1977/78 yıllarında İzmir Devlet Tiyatrosu'ndan Mustafa Yalçın'ın Antalya'ya davet edilerek Antalya'da bir tiyatro kursu açılmasıyla başladı denebilir. 1980 yılından sonra önceleri amatör tiyatro çalışmaları olarak ve kesintilerle süre gelen çabalar 1983 yılından başlayarak sürekli ve oyunlar sahneye koyan bir uğraşıya dönüşerek Antalya Belediyesi Tiyatrosu'nun temeli atılmış oldu. Talat Kalyoncu, Müfit Kayacan, Vedat Uyanık, Mesut Aydın, M. Ali Yılmaz, Ali Uşaklı bu temelin atılışında önemli rol oynadılar. Antalya Belediye Tiyatrosu'nun 1983 yılında sahneye koyduğu ilk oyun, Talat Kalyoncu'nun sanat yönetmenliğini yaptığı "Orman'ın Bekçileri" adlı bir çocuk oyunudur. Müfit Kayacan'ın oyunculuk yanında yönetmen olarak da tiyatroya dahil olmasıyla Antalya Belediye Tiyatrosu büyük bir ivme kazandı.

KAYACAN'IN ANILARI

Başlangıcından bu güne ABT'ye kan vermiş Sanat Yönetmeni Müfit Kayacan'a ABT'nin ilk günlerini soruyorum. Anlatırken oldukça heyecanlı: "Yıl 1985. Yer Atatürk Kütüphanesi. Antalya Belediyesi Amatör Tiyatro Topluluğu Talat Kalyoncu yönetiminde 'Rumuz Goncagül' provalarını sürdürüyor" diyor ve sonra ekliyor: "Oyuncular, çok farklı sosyo-kültürel yapılardan gelmiş gençler. Müziği Timur Selçuk'un orijinal bestelerinin yer aldığı kasetten çalışılıyor. Halet Rezaki rolüyle tiyatro ile tanışıyorum. Ertesi yıl Hidayet Sayın'ın 'Topuzlu' adlı oyunu çalışılıyor. Seyircimiz bizi seviyor. 15 Aralık 1995 tarihinde Belediye Meclisi'nin aldığı kararla ABT resmi bir kimliğe kavuşuyor."

Antalya Oda Tiyatrosu (1963)
'Kamp 17' isimli eserde rol alan oyuncular: Soldan sağa: Mustafa Ediboğlu, Esen Emekcil, İlhan Arıca, Kadir Küçükzeybek, Volkan Teoman, Osman Çıkla; Abdülkadir Kalender, M. Rifat Aras Alt sıra: Sümer Tilmaç, Yusuf Yalçın. (1967)

Müfit Kayacan'ın teklifi üzerine Antalya Devlet Tiyatrosu Müdürü Mustafa Avkıran'ın işbirliği ile ilki 1993 yılında yapılan Liselerarası Ulusal Tiyatro Şenliği'nin 20'incisi, bu yıl 30 Nisan-14 Haziran 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Müfit Kayacan'ın genel yönetmenliğinde gösterilerini sürdüren Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu geçtiğimiz günlerde 30. yıldönümü kutladı. Dünden bugüne ABT'ye emeği geçenleri, ben de tebrik ediyor ve emeklerine saygılar sunuyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABT 30 yaşında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN