Antalya'nın projesi Türkiye'ye armağan

Antalya Valiliği, Türkiye'ye örnek olan bir projeye daha imza attı. Antalya Valisi Ahmet Altıparmak'ın direktifi ile oluşturulan 'Kent Trafik Platformu', tüm Türkiye'ye yayıldı

Giriş Tarihi: 8.4.2013
Antalya'daki kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticilerinin yanı sıra sivil toplum örgütlerinin katılımıyla oluşturulan Kent Trafik Platformu bir yıl önce kuruldu. Antalya trafiğinde yaşanan aksaklıkları gidermek adına oluşturulan platform Vali Ahmet Altıparmak başkanlığında toplanarak, sorunların çözümüne yönelik çalışmalar yürüttü. Sağlık müdürlüğünden il müftüsüne kadar tüm kamu kurumlarının yöneticilerinin katılımı ile gerçekleşen toplantılarda Antalya'nın trafik sorunları masaya yatırılmış ve trafiğin daha güvenli hale gelmesi için çeşitli kararlar alınmıştı. Vali Altıparmak Kent Trafik Platformu'na ilişkin yaptığı açıklamada, "Vatandaşlara yönelik anketlerde en önemli sorunlardan bir tanesi trafik olarak karşımıza çıkıyordu. Bunun üzerine kazaların yoğun yaşandığı noktaların elden geçirilmesi, gözden geçirilmesi, iyileştirilmesi ve kavşaklarda da aynı şekilde trafik ışıklarının yeniden düzenlenmesi, kazaları azaltacak şekilde dizayn edilmesi noktasında bir heyet oluşturuldu. İlk planda İl Emniyet Müdür Yardımcısı ile birlikte ilgili kuruluşlar; karayolları, belediye ve üniversiteden bir heyet oluşturuldu. Heyetin çalışması sonucu raporlar geldikçe bunu platform haline getirme kararı aldık. Haziran 2012'de isminin de Kent Trafik Platformu olmasına karar verdik" şeklinde konuştu.

ÖRNEK ÇALIŞMA
Platformun kent trafiğine oldukça önemli katkılar sağladığı aktaran Altıparmak, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Çalışmanın başladığı 2012 yılının başından bugüne kadar epeyce bir kavşak düzenlemesi yapıldı. Yaşanan kazaların birebir üzerinde durarak, 'Neden bu kaza yaşandı?' diye sorup konuyu masaya yatırarak çalışma sağlandı. Bu raporlamaların sonucunda Türkiye'ye örnek güzel bir çalışma çıktı. 13 Mart 2013 tarihli Bakanlık talimatıyla da 81 ilde uygulanmaya başlandı" ifadelerine yer verdi.

BAŞBAKAN TANITTI
Platformun Antalya trafiğine sağladığı katkılar, İçişleri Bakanlığı'nın gözünden kaçmadı. Antalya Valiliği tarafından hayata geçirilen Kent Trafik Platformu, Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında Trafik Güvenliği Platformu adı altında tüm yurda dağıldı. Projenin tanıtım toplantısı Ankara Rixos Otel'de gerçekleşirken, projenin detaylarını toplantıya katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. 76 milyonun tamamının sürücü, yolcu veya yaya olarak her gün trafiğin bir unsuru olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, trafik terörüyle mücadelenin başarılı olması için aynı bölücü terörle mücadelede olduğu gibi çok yönlü çalışmayı gerektirdiğini vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'nın projesi Türkiye'ye armağan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN